Piráta z Adršpachu poslal soud do vězení, porušil podmínku za předchozí smrt

  12:06
Náchodský soud poslal za dřívější skutek do vězení osmatřicetiletého řidiče Jana Č., který je obviněný, že v srpnu v Adršpachu smrtelně zranil autem dva muže a od nehody ujel. Muž byl do letošního května v podmínce za smrt seniorky z roku 2016. Ve zkušební době však spáchal dalších pět deliktů, proto mu soud podmínku přeměnil na nepodmíněný trest.

Aktuální nehodou z Adršpachu, kterou policie stále vyšetřuje, se soud nezabýval. Řešil, zda se Jan Č. osvědčil v podmínce, kterou dostal za to, že v listopadu 2016 při couvání v Červeném Kostelci v důsledku nepozornosti porazil autem seniorku. Žena se těžce zranila na hlavě a v nemocnici později zemřela. Muž za to dostal v roce 2017 patnáct měsíců vězení s odkladem na pětiletou zkušební dobu a také pětiletý zákaz řízení.

Ten však podle zjištění soudu nedodržoval. Ve zkušební době byl dvakrát odsouzen kvůli tomu, že dál šoféroval. Spáchal také tři přestupky.

„Jeví se jako speciální recidivista, vysoce nebezpečný pro silniční provoz, do současné doby za ním zůstávají tři mrtví,“ řekl dnes u soudu státní zástupce Radim Faltus, který poukázal i na to, že muž je ve vazbě kvůli tragické srpnové nehodě, při níž zemřeli dva lidé.

Měl jsem být v Adršpachu s nimi. Horolezec Jaroš o tragické smrti kamarádů

Jan Č. žádal, aby mu soud dal víc času na přípravu k jednání. Upozornil, že je nervózní a špatně se soustředí. Soudce Jan Bergmann ale jeho žádosti o odročení veřejného zasedání nevyhověl. Muž v závěru jednání uvedl, že ho páchání další trestné činnosti mrzí.

Soud poté rozhodl, že Jan Č. spáchal ve zkušební době dalších pět deliktů, nevedl řádný život, neosvědčil se a podmíněně odložených 15 měsíců musí vykonat ve věznici s ostrahou. Muž podal okamžitě stížnost, věc tak poputuje ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

Jan Č. má v evidenční kartě řidiče na dvě desítky záznamů. Soudy mu opakovaně ukládají zákaz řízení, které však nerespektuje.

26. srpna 2022

Nyní je obviněný, že koncem srpna srazil v Adršpachu na Náchodsku dva chodce a od nehody ujel, aniž zraněným poskytl první pomoc. Jeden z poškozených zemřel na místě, druhý ve vrtulníku. Jan Č. čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, za což mu hrozí až pět let za mřížemi. Aktuálně je ve vazbě.

Pokud bude dnešní rozhodnutí soudu o přeměně podmínky pravomocné, bude podle státního zástupce muž převeden do výkonu trestu.

Autor: