Pod přistávajícím vrtulníkem záchranářů projel vůz, další se chtěl protáhnout

  14:28,  aktualizováno  14:45
Neukáznění řidiči komplikovali v pátek zásah leteckých záchranářů u nehody v Novém Městě nad Metují. Jeden řidič projel přímo pod přistávajícím vrtulníkem, další se chtěl protáhnout v jeho těsné blízkosti. Na místě zasáhli policisté. Zdravotníci na celý incident upozornili na svém facebookovém profilu.

Letečtí záchranáři při zásahu u nehody v Novém Městě nad Metují. (2. září 2022) | foto: Michaela Wágnerová, ZZS KH kraje

„Naštěstí se jedná o výjimku, na místě byla policie, takže ta to hned vyřešila,“ řekl iDNES.cz krajský mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Královéhradečtí záchranáři přistávali u dopravní nehody v Novém Městě nad Metují, v tu chvíli přímo pod nimi projelo první auto.

„Mezitím co se záchranáři starali o zraněného sraženého cyklistu, další neukázněný řidič se opakovaně pokoušel kolem pracujících zdravotníků projet v těsné blízkosti stojícího vrtulníku. Pomineme-li možnou výši škody na stroji, jehož cena se pohybuje kolem 150 milionů korun, musíme zmínit i to, že jakékoliv jeho případné poškození znamená nutnou bezpečnostní odstávku a náročný servis. A v krajním případě i omezení dostupnosti letecké záchranné služby,“ popsali záchranáři na Facebooku.

Pilot a záchranář se snažili řidiči vysvětlit, aby vyčkal, že nemůže kolem vrtulníku projet. Až přítomná policie řidiče z místa vykázala.

Záchranáři vyzdvihují ohleduplné lidi a děkují všem ukázněným, kteří jim při práci pomáhají. „Třeba „jen“ tím, že ukázněně zastaví a neohrozí přistávající vrtulník nebo projíždějící sanitku. Pokud někde ve městě nebo u silnice vidíte žlutý vrtulník přistávat, určitě to není jenom pro potěšení jeho posádky. Nikdy nevíte, jestli náhodou neletí k některému z vašich blízkých,“ dodávají.

V tomto konkrétním případě dle informací Nováka pacient ohrožen chováním řidičů nebyl. „Nedošlo k zpoždění poskytnuté pomoci, nebo alespoň o tom nemám informaci,“ dodal Novák. Podle informací redakce byl cyklista v bezvědomí a krvácel.

V Královéhradeckém kraji se nikdy nestalo, že by neukáznění řidiči poškodili vrtulník. Nicméně Novák dodal, že ze zahraničí jsou známé případy, kdy dokonce poškození vrtulníku bylo výrazné.

„Pokud má vrtulník ještě v chodu motory a ty rotující části, tak jakýkoliv kontakt s touto součástí může vést až k převrácení vrtulníku,“ upozornil Novák.

Příspěvek záchranářů sdílely a komentovaly stovky lidí. Domnívají se, že řidič by měl být potrestán minimálně pokutou.

„Bohužel dnes nedohledám, jak to bylo s konkrétním řidičem, který chtěl projet kolem vrtulníku,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí policie Iva Kormošová.

Autor: