Blažkův náměstek končí jako ředitel domova seniorů, ustoupil hejtmanovi

  19:12
Politický náměstek ministra spravedlnosti Blažka Antonín Stanislav po tlaku hradeckého hejtmana Martina Červíčka (všichni ODS) rezignoval na funkci ředitele Domova sociální péče Tmavý důl na Trutnovsku. Stanislav čelí podezření, že v domově dělil zakázky a nestandardně je zadával mimo jiné sponzorům ODS. Kraj už do zařízení poslal kontrolu.

Antonín Stanislav, ředitel Domova sociální péče Tmavý Důl | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Stanislava vyzval k rezignaci hejtman Červíček, který se s ředitelem a ministerským náměstkem v jedné osobě v úterý 2. ledna sešel, aby probrali obvinění Seznam Zpráv, které na podivné okolnosti upozornily. Hejtman žádal také vysvětlení událostí na zastupitelstvu ve Rtyni v Podkrkonoší. Reportéři se tam v prosinci za Stanislavem vypravili, aby získali jeho vyjádření. Ten však před nimi měl uprchnout oknem na WC.

„Řekl jsem mu, že by se za své chování měl omluvit a že si musí vybrat, zda chce být náměstkem, nebo ředitelem domova důchodců,“ řekl ke schůzce Martin Červíček.

Stanislavovi dal jen pár dní na rozhodnutí a pohrozil, že jinak ho z krajské organizace odvolá. Ředitel nakonec tlaku svého spolustraníka ustoupil. Ve středu odpoledne odeslal hejtmanovi rezignační dopis, který později zveřejnil na svém profilu na sociální síti X. Připomněl v něm, že od chvíle, kdy je náměstkem ministra, byl ředitelem pouze formálně a nepobíral v domově mzdu.

„Ačkoliv jsem měl v rámci zařízení neplacené volno a určeného stálého zástupce, vnímám současnou pozici, kdy jsem stále formálně, ačkoliv s přenesením kompetencí, ředitelem, pro mě z rodinných a časových důvodů jako neudržitelnou,“ napsal v dopise Antonín Stanislav.

S ohledem na nutné předání agendy rezignoval k 31. lednu. V dopise také odmítl tvrzení reportérů a vyjádřil přesvědčení, že veřejnosprávní kontrola potvrdí, že v domově vše probíhalo řádně podle zákona.

Martin Červíček rozhodnutí Stanislava vítá. Za nepřijatelné označil především jeho chování vůči novinářům na jednání ve Rtyni v Podkrkonoší, kde je politik opozičním zastupitelem. Stanislav sice už dříve odmítl tvrzení reportérů, že utekl oknem toalet, další účastníci jednání však potvrdili, že jinudy odejít nemohl.

„Ti novináři skutečně stáli před toaletami, a jestliže kolem nich neprošel, mohl odejít pouze oknem. Jiný východ tam není,“ potvrdil starosta Rtyně Stanislav Řezníček (SNK).

Ve Tmavém Dole nyní probíhá hloubkový kontrola kraje. Ta by měla trvat ještě asi dva měsíce. Podle osob obeznámených s průběžnými výsledky však zatím žádné kriminální jednání neodhalila, mělo by jít spíš o administrativní pochybení. Kraj zatím průběh kontroly komentovat nechce.

Domov sociální péče v Tmavém Dole má v rámci krajské sítě dlouhodobě dobrou pověst. Stanislav ho vedl přes sedm let. I díky odlehlé lokaci tam dobře zvládali pandemii covidu-19 a areál prošel výraznou modernizací.

„Z našeho pohledu domov funguje dobře. Péče o klienty je kvalitní, byly tam i velké investice. Z pohledu sociální oblasti jsme tam žádné problémy nezaznamenali,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová (Východočeši).

Autor: