Recidivista vzal zpět odvolání, za vraždu expřítelkyně si odpyká 24 let

  13:14
Netradičně rychle skončilo jednání u pražského vrchního soudu, k němuž podal odvolání Ondřej Čavajda. Dvaapadesátiletý recidivista byl potrestán 24 lety vězení za vraždu expřítelkyně. Domáhal se přehodnocení rozsudku, ale při jednání si to rozmyslel.

Výjimečný trest za vraždu mu na konci června uložil královéhradecký krajský soud. Čavajda ženu zabil v opilosti, už dříve jí přitom usmrcením vyhrožoval.

„Pane předsedo, po poradě s klientem ... obžalovaný pan Ondřej Čavajda se rozhodl vzít své odvolání zpět v plném rozsahu,“ řekla u vrchního soudu po krátké debatě s Čavajdou jeho advokátka.

Odvolací senát tak následně vyhlásil, že výjimečný trest nabývá právní moci. Eskorta muže odvezla do vězení.

Recidivista svoji expřítelkyni zardousil v jejím bytě v Broumově na Náchodsku poté, co vypil šestnáct piv.

Podle výroku krajského soudu se konflikt mezi bývalými partnery odehrál loni 17. listopadu, muž o něm rozvažoval nejméně několik týdnů. Nejdříve  odpoledne na rozkládací posteli v obývacím pokoji bytu napadl ženu a oběma rukama ji škrtil až do okamžiku, kdy přestala jevit známky života.

Obžalovaný sám přiznal, že ten den od rána vypil spoustu piv. „Strčila mě, spadl jsem na stůl. Naštvalo mě to. Skončili jsme na posteli,“ řekl již dříve dvaapadesátiletý obžalovaný.

Škrtil ji a pak přikryl polštářem, ale přesně si to nepamatoval. „Jsou to jen takový mžitky,“ prohlásil ve výpovědi na policii.

V dřívější výpovědi řekl, že činu lituje a že je to poprvé v životě, co měl výčitky svědomí.

„Rozhodně jsem vraždu neplánoval, byl jsem opilý, kdybych to plánoval, udělal bych to úplně jinak, zbavil bych se těla a nešel bych se udat,“ řekl kriminalistům.

Údajně ho rozčílilo, že v ten den při stěhování našel v bytě poškozené papír od policie, ze kterého vyčetl, že proti němu svědčila u soudu. Ženě již předtím kvůli tomu posílal výhrůžné zprávy.

Muž u soudu nevypovídal. Na svobodě byl od roku 2016, předtím byl už několikrát trestně stíhán a odsouzen. Kvůli závislosti na alkoholu se před lety neúspěšně léčil.  Se ženou se podle médií seznámil po propuštění v broumovské Diakonii.

Autoři: ,