Jazz přijde do Hradce, hudba bude znít v Draku, kavárně i Centrálu

  15:26
Večer začne 24. ročník královéhradeckého festivalu Jazz Goes to Town. Do sobotního večera projde od Černého koně přes Besedu a drakovské Studio až do bia Central. Hrát se bude i před nádražím.

Nate Wooley’s Knknighgh | foto: archiv Jazz Goes to Town

Festival nabídne kupříkladu švýcarské klavírní trio Vein společně se skandinávským jazzovým bigbandem Norrbotten Big Band, pražskou rockovou skupinu Strom stínu se čtrnáctičlenným bigbandem Bucinatores Orchestra, mezinárodní kapelu Spinifex Maximus nebo kvartet amerického trumpetisty Natea Wooleyho. 

Přehlídka začne v 19 hodin ve Studiu Beseda hradeckého Klicperova divadla s Triem Jiřího Slavíka, Martina Nováka a kytaristy Davida Dorůžky. První festivalový den uzavře sextet trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové a charismatické polské zpěvačky Małgorzaty Hutekové s projektem zhudebněných básní Juliana Tuwima. Ještě před večerním koncertem posluchače navnadí vystoupení šestičlenné skupiny Lucky Joke z Litomyšle v restauraci Černý kůň.

Ve středu a ve čtvrtek se program přesune do Studia Divadla Drak, kde v české premiéře vystoupí litevský hráč na dechové nástroje Liudas Mockunas a dánský perkusista Christian Windfeld, kteří v hudebním dialogu prozkoumají hranice improvizace s přesahy do freejazzu, klasické hudby i folkloru. 

Vystřídá je maďarský kvartet Akosh S. (new) Unit maďarského saxofonisty a skladatele Ákoshe Szelevényie složený z mladých budapešťských hudebníků. V kavárně Kraft zkombinuje český kvartet JuJu živé nástroje s elektronickým samplerem.

24. ročník Jazz Goes to Town

úterý
18.00 Lucky Joke (restaurace Černý kůň) 
19.00 Slavík/Novák/Dorůžka Štěpánka Balcarová Sextet & Małgorzata Hutek (Studio Beseda)

středa
19.00 Liudas Mockunas & Christian Windfeld, Akosh S. (new) Unit (Studio Divadla Drak) JuJu (kavárna Kraft)

čtvrtek
19.00 Weezdob Collective, Josef Kolo 7tet (Studio Divadla Drak)

pátek
19.00 Strom stínu + Bucinatores Orchestra, VEIN feat. Norrbotten Big Band: „Symphonic Bop“ (Bio Central)
23.00 Spinifex Soufifex (Kraft)

sobota
17.00 KYX Orchestra (hl. nádraží)
19.00 Nate Wooley’s Knknighgh, Spinifex Maximus (Bio Central)
23.00 Mike Parker’s Meta (Kraft) 23.45 Jazz Goes to Kraft

Více na www.jgtt.cz

Polský kvintet Weezdob Collective z Poznaně v Hradci vystoupí díky spolupráci s přehlídkou Jazz nad Odrą, ze kterého si odvezli cenu za unikátní mix moderního jazzu s názvuky blues, klasické hudby i slovanského folkloru. Česko-slovenské kvarteto Josef Kolo 7tet tvoří výrazné osobnosti jazzové střední generace.

„Vrcholem letošního ročníku jsou dva víkendové koncerty velkých bigbandů v Biu Central. V pátek vystoupí pražská rocková skupina Strom stínu, která se spojí se čtrnáctičlenným jazzovým bigbandem Bucinatores Orchestra složeným z těch nejkreativnějších českých hudebníků mladší a střední generace. Na ně naváže jeden z nejlepších skandinávských jazzových bigbandů Norrbotten Big Band se švýcarským klavírním triem Vein z Basileje, které svou hudbu pro bigband v projektu Symphonic Bop přepracovalo,“ uvádí dramaturg festivalu Zdeněk Závodný.

Komorní kavárna Kraft nabídne jednu z tváří mezinárodního kvintetu Spinifex, ten se v předvečer svého vystoupení v Biu Central představí jako Spinifex Soufifex. Vychází z orientální, především súfijské tradice i jazzové avantgardy.

„V sobotu se Spinifex promění v jedenáctičlenný bigband Spinifex Maximus, který vznikl pro letošní ročník. Mix moderního jazzu, avantgardy, trash metalu a HC se pro jeden večer spojí s dechovým sextetem. Ještě předtím se však představí vůbec poprvé v České republice kvartet amerického trumpetisty Natea Wooleyho složený z umělců z Dánska, Německa a Slovinska,“ říká Závodný. 

Nate Wooley je jednou z klíčových postav brooklynské jazzové a nezávislé hudební scény a platí za jednoho z nejinspirativnějších trumpetistů současnosti. Kombinuje tradiční jazz, improvizaci, klasiku, noise i novou hudbu. Mezinárodní kvartet nesoucí obtížně vyslovitelný název Knknighgh novátorsky pracuje s freejazzovými idiomy.

Fotogalerie

„Pro nedočkavé máme i odpolední program. V 17 hodin zahraje na Riegrově náměstí před hlavním nádražím jazzfunkový bigband KYX Orchestra kombinující jazz, rock, funk a filmovou hudbu. Noční vytrvalce naopak nabije energií svěží a nepředvídatelná hudba kvartetu Mike Parker’s Meta newyorského basisty Mikea Parkera s polskými jazzmany. A kdo stále nebude mít dost, může na závěrečný večírek v kavárně Kraft,“ dodává Závodný. 

„Cílem festivalu Jazz Goes to Town je nabídnout Hradečanům i návštěvníkům města pestrou paletu interpretů světového formátu. Na své si přijdou hudební nadšenci i běžní posluchači, kteří rádi objevují novou hudbu,“ uzavírá ředitelka festivalu Barbora Hodonická.

Autor: