Radnice v Novém Městě se bojí uzavření zámku. Stát na koupi stamiliony nemá

  9:20
Hejtman Martin Červíček a novoměstský starosta Milan Slavík v úterý v Praze řešili s ministrem kultury Martinem Baxou (všichni ODS) budoucnost zámku v Novém Městě nad Metují. Rodina Bartoňů Dobenínů chce národní kulturní památku prodat a radnice se obává, že nový vlastník by ji mohl pro veřejnost uzavřít.

Zámek si pořídili Bartoňové roku 1908 jako sídlo. Pokračovatel rodu Joseph Michael Barton Dobenin i jeho rodiče však bydlí kvůli klidu jinde. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Samosprávy proto žádají stát, zda by areál koupil, i když to již před čtyřmi lety odmítl. Verdikt zatím nepadl.

„Ministerstvo kultury už v minulých letech konstatovalo, že nedisponuje potřebnými finančními prostředky na výkup této národní kulturní památky a neuplatnilo právo na přednostní koupi. Volné finanční prostředky nemá ani v současnosti,“ sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Bartoňové coby textilní průmyslníci koupili novoměstské sídlo v roce 1908. Původně renesanční zámek s barokními přestavbami si nechali upravit začátkem 20. století Dušanem Jurkovičem a poté i Pavlem Janákem. V roce 1948 režim zámek znárodnil.

Zámek je turistickým lákadlem Nového Města, s novým majitelem mu však hrozí zavření

Rodina jej restituovala v roce 1992, zachovala v něm však turistické prohlídky a areál opravuje. Hradecký hejtman pozval ministra v dalších měsících přímo do Nového Města, aby probrali záležitost na místě.

Stát už jednou koupi odmítl

„Hodně jsme diskutovali o významu národní kulturní památky, jejím potenciálu a využívání pro veřejné účely. Ministerstvo kultury nemělo a zatím nemá peníze v rozpočtu, nicméně diskuse a všechny argumenty znamenají, že máme všichni vůli hledat nějaké řešení,“ uvedl hejtman Červíček.

Majitel Joseph Michael Barton Dobenin dříve uvedl, že ho k prodeji vedou osobní důvody. Čelí patrně finančním těžkostem. K případnému prodeji se nyní odmítl vyjadřovat. Před čtyřmi lety stát odmítl koupit zámek za 350 milionů korun.

Rozprodej majetku Bartoňů má delší trvání. Rodina v roce 2010 prodala zříceninu hradu Frymburk s hájovnou u Nového Hrádku a také rozlehlou přádelnu v náchodském Starém Městě. V roce 2018 prodali novoměstskému spolku barokní kapli sv. Jana Nepomuckého. Pod zámkem prodali vodní elektrárnu a domek zahradníka. Zbavili se také bývalých lázní Rezek.

Autor: