Šéf firmy a tří spolků je obviněný ze zpronevěry a podvodů za 7,7 milionu

  13:04
Obvinění ze zpronevěry, dotačního podvodu a dalších majetkových trestných činů čelí devětatřicetiletý muž z Prahy. Po jeho působení v čele firmy v Trutnově a tří sportovních spolků za ním podle kriminalistů zůstala škoda ve výši 7,7 milionu korun. Hrozí mu až pětiletý trest.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Muž je obviněn ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, zpronevěry, porušení povinnosti při správě cizího majetku a dotačního podvodu, skutky se podle vyšetřovatele nahromadily během čtyř let.

„Muži, který působil souběžně ve funkci předsedy představenstva jedné trutnovské korporace a tří sportovních spolků, kriminalisté kladou za vinu, že po ukončení funkce předsedy představenstva korporace nepředal novému vedení společnosti účetnictví. Tím, že zatajil účetní knihy, zápisy a jiné doklady, které slouží k přehledu a stavu hospodaření a majetku, ohrozil řádné a včasné vyměření daně. A tím, že zakrýval způsob, jak nakládal s financemi a majetkem korporace, ohrozil majetková práva akcionářů společnosti,“ sdělila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

V době, kdy byl obviněný předsedou představenstva, podle policistů zpronevěřil majetek firmy ve výši téměř 460 tisíc korun.

„Za prostředky společnosti například nechal v několika případech zakoupit kancelářský nábytek, který byl následně instalován do sídla jednoho ze sportovních spolků, které řídil. Dále si z bankovního účtu společnosti neodůvodněně převedl různé částky na svůj soukromý bankovní účet či soukromě užíval některé věci z majetku společnosti,“ uvedla mluvčí.

Policie obviněnému také připisuje, že další škodu ve výši téměř 6,75 milionu korun způsobil tím, že řádně nepečoval o majetek korporace, případně ho prodával pod cenou.

„V jednom ze spolků, kde působil jako výkonný ředitel, pak objednal bez vědomí a souhlasu statutárního orgánu spolku vývoj softwarů v objemu milionů korun, které spolku nebyly nikdy dodány ve funkční podobě. Při odvolání z vedení spolků svým nástupcům nepředal některé části movitého majetku těchto subjektů. Další půlmilionovou škodu způsobil tím, že peníze ze schválených dotací pro jeden ze spolků použil na jiné účely, než na které byly určeny,“ doplnila mluvčí.

Autor: