V Náchodě shořel dům vedle školky, kouř z jeho komína často obtěžoval děti

  12:58
V Bělovsi na okraji Náchoda vyhořel přízemní rodinný dům. Když k němu hasiči v úterý večer přijeli, plameny už šlehaly z celé budovy. Při požáru se zranil jeden člověk, škoda dosáhla předběžně 1,5 milionu korun. Příčinu teprve určí vyšetřovatelé hasičů, jednou z verzí je nedbalost.

K domu do ulice Na Rovince vyjelo několik jednotek hasičů po ohlášení v úterý ve 20:07.

„Požár byl při jejich příjezdu v pokročilé fázi. Hasiči se snažili oheň rychle lokalizovat, aby nehrozilo jeho rozšíření do okolí, kde stála mimo jiné blízko i budova mateřské školy. To se jim rychle podařilo,“ sdělila mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Velitel zásahu hlásil, že požár lokalizovali, už kolem 20:30 hodin. Další asi tři hodiny trvalo dohašování konstrukcí a vynášení uskladněných věcí z budovy. Požár nakonec zlikvidovali ve 23:20, dobrovolní hasiči dohlíželi na místo až do rána.

„Ošetřili jsme seniora, který se nadýchal zplodin, pak jsme jej převezli do náchodské nemocnice,“ uvedl mluvčí zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Vychladlé požářiště během dne prohlédli vyšetřovatelé hasičů.

„Po středečním ohledání pracují vyšetřovatelé s verzí, že požár způsobila pravděpodobně zatím blíže nespecifikovaná nedbalost. Je pravda, že v domě i jeho okolí bylo nahromaděno více věcí a materiálů. Ty mohly přispět k rozšíření požáru v jedné místnosti, kde k požáru došlo, ale pak už se plameny šířily hlavně v půdních prostorech pod střešní konstrukcí,“ přiblížila mluvčí.

Na místě zasahovaly jednotky s pěti cisternami i automobilovým žebříkem. Na zásahu se podíleli profesionální hasiči ze stanice Náchod a dvě dobrovolné jednotky z Náchoda.

Nehořelo poprvé

Dům budovaný svépomocí stojí při výpadovce I/33 k polské hranici a sousedí s mateřskou školou. Její zaměstnanci si však už před lety posteskli redaktorce MF DNES, že jim vadí různý materiál hromaděný v sousedící zahradě. Toho, že tam hořelo už dříve, si nyní všímali i někteří lidé na sociálních sítích.

„Stalo se to asi před patnácti lety. Z patra školky jsme viděli, jak u souseda hoří. Pak jsem byla i na výslechu a z toho, co je mi známo, se tam zřejmě vznítily nějaké barvy, ale oficiálně jsme žádné vyrozumění nedostali. Tenkrát jsme i odváděli děti. Teď věřím, že bezpečnost dětí bude zajištěna, pokud už se dům nebude rekonstruovat,“ řekla ředitelka školky Jana Chmelíková pro iDNES.cz. K úternímu požáru dorazila, když už hasiči sundávali krytinu.

Hasiči pro iDNES.cz potvrdili, že v témže domě už zasahovali u podobně velkého požáru.

„V našich záznamech můžeme nalézt například požár z června roku 2006. Tehdy byla stejně jako při úterním požáru zasažena téměř celá střecha domu, největší ohnisko požáru bylo v přístřešku plném dříví, který byl připojen na dům. Opět byla v ohrožení mateřská škola. V té se tehdy nacházela jedna třída, kterou odvedl personál mimo budovu. Příčina nebyla tehdy objasněna, škoda byla vyčíslena asi na 1,5 milionu korun,“ popsala mluvčí Martina Götzová.

V posledních letech ředitelka školky řešila stížnosti rodičů na to, že obyvatel domku obtěžoval okolí kouřem. Obrátila se proto na odbor životního prostředí, ale neprokázalo se nic závadného. Se seniorem se proto školka dohodla, že bude zatápět až po skončení jejího provozu, což dodržoval vždy jen chvíli. Nyní domek patří náchodskému advokátovi.

Autor: