Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

  17:08,  aktualizováno  20:45
U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod kontrolu po dvou a půl hodinách a zcela zlikvidovali za další dvě hodiny. S požárem bojovalo osm jednotek hasičů z Čech a tři jednotky hasičů z Polska. Vzniklá škoda je asi 10 tisíc korun.

(ilustrační snímek) | foto: HZS Karlovarského kraje

Při požáru se nikdo nezranil. „Do nedělního rána ještě bude na požářiště dohlížet jednotka místních hasičů,“ řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. 

Fotogalerie

Požár se podle dostupných informací dostal do kořenového systému, a proto hasiči museli místo pořádně prolít vodou. Vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Na místě je vyšetřovatel příčin vzniku požáru, zatím příčina není zřejmá.

Hořelo v těžko přístupném terénu, vodu museli hasiči dovážet kyvadlově, zřídili si tři čerpací stanoviště. 

Hasiči si pochvalují spolupráci s polskými kolegy. „Teď je to mnohem lepší, mezinárodní smlouva je už dlouho, nicméně od roku 2017 běží  projekt Bezpečné pohraničí. V rámci něj spolupracujeme s polskými jednotky intenzivněji, víme, jaké mají technologie, spolupráce je efektivnější,“ dodala mluvčí.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Autor: