Za požár zemědělské haly mohla nedbalost, zásah hasičů trval týden

  9:12,  aktualizováno  14. listopadu 11:24
Až po týdnu hasiči opustili zemědělský areál v obci Prasek nedaleko Nového Bydžova na Královéhradecku, kde 7. listopadu vzplanula hala. Při vyskladňování balíků slámy se během hašení začala bortit část konstrukce, hala však zůstala stát. Lehce se zranili dva lidé, zachránilo se na osm desítek býků. Za požár mohla nedbalost, škoda se odhaduje na pět milionů korun.

V hale bylo uskladněno na 3 500 balíků slámy a část sloužila k ustájení býků. V minulých dnech dohlíželi na požářiště zejména dobrovolní hasiči, v úterý si místo převzal majitel.

„V pondělí odpoledne už se vyvážela poslední sláma mimo skladovací halu a na místě zůstávala ještě JSDH Králíky, která zajišťovala dohlídku nad požářištěm. V úterý jsme rozhodli o ukončení zásahu,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Vyšetřovatelé už dříve zjistili, že příčinou požáru bylo nedbalostní jednání.

Víceúčelová hala o rozloze zhruba 70 krát 40 metrů nebyla zasažena celá, podařilo se uchránit asi jednu třetinu objektu, kde byla ustájena zvířata.

„Působením vysoké teploty při požáru došlo ke zničení části střešní konstrukce, která se tak částečně propadla dovnitř. Jinak po obvodu se hala nezbortila,“ popsala mluvčí.

Požár byl oznámen předešlé úterý okolo 13:15, hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Na místě zasahovalo přes deset hasičských jednotek, postupně se jejich počet snižoval. Požár lokalizovali zhruba za tři a půl hodiny.

„Stupeň požárního poplachu byl ve středu po 21:00 snížen ze třetího na druhý. Zároveň dorazila na místo události speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR. Z jihlavské základy bylo vysláno pásové rypadlo, s jehož pomocí odstraňovali hasiči části střešní krytiny haly, aby bylo možné dostat se přímo k ohniskům,“ uvedla mluvčí krajských hasičů.

Zbytek uskladněné slámy nechali hasiči po dohodě s majitelem kontrolovaně dohořet. Poté, co statik ve středu v noci řekl, že hrozí zhroucení haly, už nesměl do prostoru zasažené haly nikdo vstupovat. „Hasiči ochraňují nezasaženou třetinu haly s ustájením pro zvířata před případným rozšířením požáru,“ dodala tehdy mluvčí.

Při zásahu se lehce zranili dva lidé, z toho jeden dobrovolný hasič. Ustájený dobytek hasiči vyvedli ven, žádné zvíře neuhynulo. Zásah probíhal pod dohledem veterinářů a zástupců veterinární správy, dva býci před požárem hned na začátku události utekli a pohybovali se v okolí obce, později byli odchyceni. Rozšíření plamenů na okolní objekty hasiči zabránili.

Škoda je předběžně stanovena na pět milionů korun. Uchráněné hodnoty, především vyvedený dobytek, jsou v obdobné výši.

Autoři: , ,