Roubenka vzplála od svíčky, obyvatelé hasili kbelíky i petkami s vodou

  16:30
Ve čtvrtek večer začalo hořet ve staré roubené chalupě na odlehlém místě v krkonošské Velké Úpě. Její obyvatelé hasili požár vodou, kterou měli nanošenou ve kbelících i PET lahvích, hasiče ale nakonec zavolat museli.

Požár chalupy ve Velké Úpě v Krkonoších (10. 11. 2022) | foto: HZS KHK

„Objekt zachránila duchapřítomnost obyvatel. Ti začali hasit požár hned v jeho počátku pomocí kbelíků s vodou i pomocí PET lahví. Hasili vším, co jim přišlo pod ruku a oheň dostali naštěstí pod kontrolu,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

Přesto se jim požár nedařilo úplně uhasit a ve 21:30 zavolali na pomoc hasiče. Dřevěná chalupa bez přípojek vody a elektřiny stojí na samotě ve svahu, a tak trvalo dalších 20 až 30 minut, než hasiči přispěchali. Navíc se zásahová technika kvůli nepřístupnému terénu dostala jen asi 500 metrů od roubenky.

„Dále museli hasiči natáhnout dopravní vedení, aby mohli dohasit zbylá ohniska. Nikdo nebyl při požáru zraněn. Vyšetřovatel hasičů zjistil, že hořet začalo kvůli nedbalosti při použití svíček,“ upřesnila mluvčí hasičů.

V pátek ráno se na místo vrátil vyšetřovatel hasičů a za světla odhadl, že oheň způsobil škodu asi za půl milionu, zatímco se podařilo zachránit roubenku v hodnotě asi tři miliony korun.

Autor: