Žena volala o pomoc z okna hořícího bytu, uvnitř byly nezabezpečené zbraně

  14:02
V ohrožení života se ocitla starší žena, jejíž byt v Hostinném na Trutnovsku v úterý odpoledne zachvátil požár. Žena volala o pomoc z okna v patře, ven se dostala po žebříku s pomocí policisty a hasiče. Policisté pak uvnitř bytu našli nezabezpečené střelné zbraně, které patří synovi seniorky.

V bytě v Hostinném hořelo. (8. 11. 2022) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Oznámení o požáru přijali policisté krátce po 13. hodině, volající uvedl, že hoří bytový dům v ulici U Konírny a z okna v patře volá o pomoc žena.

První dorazila hlídka policistů, kteří se k osmdesátileté ženě snažili dostat vnitřním schodištěm. Vykopli dveře, jenže z nich se valil hustý dým a byl cítit velký žár. Uvnitř šlehaly plameny a v bytě něco explodovalo.

V bytě v Hostinném hořelo. (8. 11. 2022)

Na místo se vzápětí dostavila první jednotka dobrovolných hasičů. Po přistavení žebříku policista s jedním hasičem vylezli nahoru a ženu vytáhli ven oknem.

Obyvatelku, která se nadýchala kouře, ale nebyla viditelně zraněna, převezli záchranáři do nemocnice.

„Jednotky po vstupu do bytu požár rychle zlikvidovaly a prostory odvětraly pomocí přetlakové ventilace,“ řekla mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

„Při prohlídce bytu, kde se již žádná osoba nenacházela, našli policisté prázdnou nábojnici ze samopalu, která zřejmě v době vykopnutí dveří explodovala, a několik nezabezpečených a volně ležících střelných zbraní,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Na místo se poté dostavil osmačtyřicetiletý syn seniorky, který s ní bydlí. Doložil zbrojní průkaz na pět zbraní a předložil další dvě zbraně, které nepodléhají registraci.

„Protože je byt nyní neobyvatelný, nedá se dostatečně zajistit a muž nebyl schopen zbraně jinak bezpečně uložit, předal je do úschovy policistům. Za to, že nechal své legálně držené zbraně nezabezpečené, ho čeká správní řízení,“ sdělila mluvčí policie.

Předběžná škoda po požáru se odhaduje na 500 tisíc korun. Uchráněna však byla střešní konstrukce a zbylé části bytu v hodnotě asi 3 milionů korun. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel.

Na místě zasahovaly profesionální jednotky hasičů z Vrchlabí a Trutnova a také dobrovolné jednotky z Hostinného a Rudníku-Arnultovic.

Autor: