VIDEO: Tak hoří elektrokoloběžka. Stroj za sto tisíc měl jet do servisu

  9:40
Hasiči v úterý dopoledne spěchali do Dobrušky na Rychnovsku k požáru elektrokoloběžky. Měla technickou závadu a majitel čekal na odvoz stroje do servisu. Hasiči zveřejnili video hořícího vozítka na volném prostranství a nabádají uživatele podobných k opatrnosti při skladování.

Na videu, které hasiči zveřejnili se souhlasem majitele, je vidět koloběžka v plamenech. Požár byl podle hasičů rychle uhašen, zařízení stálo na volném prostranství a tudíž v okolí nebylo požárem ohroženo nic dalšího.

„Podle zjištění našeho vyšetřovatele došlo k požáru krátce předtím, než si stroj vyzvedla přepravní firma, koloběžka měla putovat do servisu. K požáru došlo při ověřovacím nastartování před odvozem. Nyní poputuje koloběžka na odbornou expertízu do Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdanči, kde se odborníci pokusí upřesnit, o jakou technickou závadu se jednalo,“ konstatovala mluvčích Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Příklady požárů, kdy byla příčinou závada lithiového akumulátoru

Leden 2022 - Požár rodinného domu v Rychnově nad Kněžnou. Škoda byla asi milion korun. Požár vznikl následkem neodborného zásahu do akumulátoru.

Červenec 2022 - Požár přístřešku u rodinného domu v Týništi způsobila zřejmě baterie elektrokola. Škoda asi 1,5 milionu korun.

Srpen 2022 – Požár v podkroví rodinného domu v Úpici. Hasiči čekají na výsledek expertízy, ale je podezření, že požár vznikl od mobilního telefonu připojeného do nabíječky. Škoda asi 600 tisíc korun.

Požár s nejvyšší škodou v roce 2021 na území Královéhradeckého kraje – červenec 2021 - Požár elektroniky a baterií v objektu firmy v Hradci Králové. Škoda za 87 milionů. Příčina byla technická závada, konkrétně vadný článek v akumulátorovém bloku.

Škoda je 110 tisíc korun. Nikdo nebyl zraněn.

Pod videem zveřejněným na sociálních sítích hasičů se rozpoutala debata, zda to není nepřiměřené zpochybňování bezpečnosti vozidel s akumulátory včetně elektromobilů, když přitom čas od času hoří i dopravní prostředky se spalovacími motory.

Hasiči na to reagovali, že chtěli hlavně apelovat na dodržování bezpečnostních pravidel pro dané stroje. Majitel shořelé koloběžky postupoval správně.

„Abychom minimalizovali riziko vzniku požáru jakýchkoliv akumulátorů a předešli možným technickým závadám, pro jistotu připomínáme, že je nutné dodržovat vždy veškeré návody a doporučení výrobce, vyvarujte se neodborných zásahů a používání neoriginálních dílů,“ upozornila mluvčí.

Podobné případy

V tomto případě majitel nic nezanedbal. „I přesto veřejnost varujeme, pořádně si rozmyslete, kde zařízení s akumulátory skladovat a parkovat,“ podotkla Götzová.

„Od roku 2020 evidují naši vyšetřovatelé HZS 12 případů požárů, kdy byla jako příčina stanovena závada lithiového akumulátoru,“ řekla mluvčí.

U podobného případu zasahovali krajští hasiči koncem července v Týništi nad Orlicí, kde byla s největší pravděpodobností příčinou požáru přístřešku u rodinného domu baterie elektrokola.

„Škoda byla odhadnuta na zhruba 1,5 milionu korun. Ohledání požářiště ukázalo, že za vznikem požáru stála baterie elektrokola. Kolo v ten moment nebylo připojené na nabíjení,“ uvedla mluvčí.

Porucha při nabíjení e-koloběžky způsobila loni v březnu požár bytu V Liberci.

Autor: