Ohněm chtěl zabít svou rodinu včetně dětí. Žháři z Hradce hrozí výjimečný trest

  12:34
V Hradci Králové se muž pokusil usmrtit svou rodinu. V bytovém domě v pátek zapálil vchodové dveře jednoho bytu, kde běžně bydlí tři dospělí a čtyři nezletilé děti, informovala policie na Twitteru. Nikomu se nic nestalo. Kromě pokusu vraždy je muž, který krátce po činu navíc nadýchal 2,6 promile alkoholu, obviněn i z obecného ohrožení.

Před bytem v Klumparově ulici hořelo, podle hasičů šlo o úmyslný požár. (3. března 2023) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Hasiči zasahovali v pátek po 5. hodině ranní u požáru v Klumparově ulici, kde došlo k požáru na chodbě před domovními dveřmi.

„Kriminalisté kladou za vinu dvaačtyřicetiletému muži, že v jednom z bytových domů v centru Hradce Králové nalil vysoce hořlavou látku na vchodové dveře bytu, které následně zapálil s úmyslem usmrtit obyvatele bytu, kteří s mužem tvořili rodinu,“ sdělila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

V době útoku v bytě spali dva dospělí a dvě děti. „Štěstím bylo, že požár probudil jedno z dětí, které pláčem probudilo rodiče, jimž se podařilo požár uhasit,“ uvedla dále mluvčí.

Přivolaní hasiči zjistili, že někdo požár založil úmyslně. Poté policisté začali pátrat po podezřelém muži, kterého našli v jeho současném bydlišti.

„Do tohoto bytu, který je vzdálen asi 500 metrů od bydliště rodiny, musela být přivolána zásahová jednotka s vyjednavačem, protože muž byl ozbrojen dvěma noži a vyhrožoval sebevraždou. Situaci se podařilo policistům zvládnout a muže, u kterého dechová zkouška ukázala přes 2,6 promile alkoholu, zadržet,“ řekla mluvčí.

Podle policie muž svým činem ohrozil smrtí nebo těžkou újmou na zdraví i všechny další obyvatele bytového domu.

Obviněnému muži, který je momentálně ve vazbě, hrozí vězení na 15 až 20 let nebo i výjimečný trest.

V Bohumíně zahynulo 11 lidí

Nejhrůznější žhářský útok se odehrál v srpnu 2020 v Bohumíně v jednom z paneláků. Opilý Zdeněk Konopka si dojel pro benzin na čerpací stanici a pak zapálil byt, v němž se právě konala rodinná oslava. Zemřelo 11 lidí, někteří skočili z oken dolů. Důvodem žhářství byly rodinné spory, manželka se totiž od muže odstěhovala.

Krajský soud v Ostravě předloni na podzim schválil dohodu státního zástupce s obžalovaným, který tímto dostal doživotní trest a musí také zaplatit téměř 19 milionů korun na náhradách škody.

8. srpna 2020

Podobný případ se stal v květnu 2021 v šestém patře bytového domu v Praze 10. V něm spalo pět lidí a měsíční dítě. Cizinec, který tam dříve bydlel a po neshodách musel odejít, rozdělal oheň ve vstupní chodbě u bytu. Po příjezdu hasičů a policistů na místo se valil černý dým z oken, několik lidí stálo na balkóně a volalo o pomoc. Muž je obviněn z obecného ohrožení.

Autor: