Při požáru stodoly uhynul závodní valach, druhý kůň má vážné popáleniny

  10:16
Stodola se stájí, v níž měli chovatelé dva závodní koně, hořela v noci na dnešek v obci Boháňka na Jičínsku. Jeden kůň požár nepřežil, druhý je na veterinární klinice ve vážném stavu. Majitelka koní uvedla, že je to obrovská tragédie. Příčina nehody se vyšetřuje.

Likvidace požáru stáje v Boháňce na Jičínsku (31.8.2021). | foto: SDH Hořice

Hasiči vyjížděli do Boháňky po půlnoci. Hořela tam stodola a menší stáj o rozměrech zhruba pět krát tři metry.

„Jednotky se soustředily na ochlazení vedlejšího objektu s uskladněným senem. Další šíření požáru jsme brzy zastavili, likvidaci hlásil velitel zásahu ve 2:40 hodin,“ informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Dva ustájené koně vyvedli majitelé ještě před příjezdem hasičů. „Jeden z koní bohužel uhynul, druhý byl popálený. Majitelé povolali na místo veterináře,“ řekla mluvčí.

V noci na místě pracoval vyšetřovatel hasičů, ohledání požářiště pokračovalo ve spolupráci s policií a experty z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče.

„Co bylo příčinou požáru, se stále vyšetřuje. Škoda se odhaduje na asi 1,5 milionu korun,“ poznamenala Götzová.

O požáru informovali na svém Facebooku dobrovolní hasiči z Hořic. „Po příjezdu na místo byla stáj kompletně v plamenech, začínal hořet hnůj a blízká stodola,“ popsali situaci.

Redakce portálu iDNES.cz se spojila s majitelkou koní, je to závodní parkurová jezdkyně Kateřina Málková ze Sportovní stáje Málek.

Popálený závodní kůň, který je nyní ve vážném stavu na klinice v Heřmanově Městci, je patnáctiletý belgický teplokrevník G-Bugatti Dwerese Hagen.

Čtyřiadvacetiletá závodnice s ním nedávno startovala v Noční Velké ceně eLED na Ptýrově. Už dříve s ním absolvovala například mistrovství Evropy juniorů v Arezzu a mladých jezdců v Šamoríně.

Při požáru uhynul sedmnáctiletý holštýnský valach Cornils.

„Je to pro nás hrozná tragédie. Ozvalo se mi spousta lidí, chtěla bych jim touto cestou všem moc poděkovat za podporu,“ řekla pro iDNES.cz Kateřina Málková.

O požáru informoval také server Jezdci.cz, který uvedl, že se zprávy o Boháňce rychle rozšířily a mnoho členů jezdecké komunity již nabídlo pomoc.

„V nejkratší možné době bychom chtěli zřídit transparentní účet, kam zájemci budou moci zaslat příspěvky na obnovu stáje i veterinární výlohy,“ uvedla pro Jezdci.cz další závodnice Andrea Halíková.

Rozhovor s talentovanou jezdkyní Kateřinou Málkovou z Boháňky u Hořic v Podkrkonoší přinesl portál iDNES.cz před čtyřmi lety, kdy se zrovna vrátila z mistrovství Evropy.

Autor: