Déšť na Rychnovsku zatopil sklepy, častolovický zámek evakuoval zvěřinec

  11:54,  aktualizováno  16:58
Obyvatelé Rychnova nad Kněžnou i několika okolních vesnic uklízejí po čtvrteční povodni. Bouřka s přívalovým deštěm rozvodnila menší potoky, voda zaplavila silnice i některé panelové domy na předměstí Rychnova. Ohledně vydatných dešťů a hrozících povodní však meteorologové zmírnili výstrahu pro kraj.

Na Rychnovsku a také Mladoboleslavsku spadlo ve čtvrtek odpoledne v celorepublikovém měřítku extrémní množství srážek. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo v regionu v úhrnu i přes 100 milimetrů srážek.

Na Rychnovsku se rozlil Štědrý potok. Voda z něj zatopila zámecký park se zvěřincem v Častolovicích, správci zámku proto ráno museli přemístit zvířata jinam a park prozatím uzavřeli.

„Zvířata jsou v pořádku na jiném místě. Zámek zasažen není, otevřeno máme na nádvoří i v expozicích,“ sdělila pokladní zámku.

Potok vytopil už ve čtvrtek i obyvatele na dolním konci Tutlek a v Lupenici vyplavil třeba sportovní areál TJ Sokol. Voda tam do rána opadla, zůstaly po ní nánosy bláta.

Severovýchod zasáhnou další extrémní lijáky, pršet bude i o víkendu

„Pro mě to nakonec dopadlo ještě dobře. Vodu se mi povedlo odklonit od domu, také u chalupy jsme to zvládli. Na obou místech mě čeká tak půl dne práce, máme nějaké větve a kládu na zahradě, ale to vzal čert. Jsou tady na tom někteří lidé mnohem hůř, povodeň jim znečistila studny. Už se snad jedná o tom, že jim sem budou dovážet pitnou vodu v cisternách,“ popsal následky povodně jeden z obyvatel Lupenice.

Hasiči čerpali vodu ze suterénů či garáží a čistili propustky také v Tutlekách, Lipovce, Černíkovicích, Merklovicích či Rybné nad Zdobnicí. V Hálkově ulici v Kostelci nad Orlicí zachraňovali pět lidí ze dvou aut, která uvázla na zaplavené silnici. Rychnovská radnice zase nabídla náhradní bydlení rodinám vytopeným na sídlišti.

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali za čtvrteční odpoledne 120 událostí. Hlavně odčerpávali vodu ze sklepů či suterénů. S postupující bouřkou pomáhali nejprve v okolí Hořic a Valdic na Jičínsku. Pod vodou se ocitla část Dobré Vody u Hořic a řada dalších míst, v Libošovicích – Podkosti dobrovolní hasiči odstranili sesunutou půdu ze silnice, v Hořicích odklízeli štěrk a bláto z vozovky.

Později přibylo více nahlášených škod okolo Smiřic na Královéhradecku a poté ve Vamberku a v okolí Rychnova.

Přes noc a dnes ráno už bylo klidněji. Hasiči odstraňovali na čtyřech místech spadlé stromy ze silnic.

„Dopoledne hasiči pomáhají spíše už jen s dočerpáním vody ze sklepů. Zasahují v Jiráskově ulici v Rychnově, ve Vamberku a Tutlekách,“ uvedla dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Vydatné srážky se však očekávají i dnes. Hasiči proto kvůli možnému náporu telefonátů posílili operační středisko.

V sídle hejtmanství zasedla dnes dopoledne povodňová komise. Předpokládá se, že o víkendu bude platit v kraji povodňová pohotovost.

„Během čtvrtka spadlo v Rychnově nad Kněžnou 120 mm srážek, ve Velichovkách 50 mm a v Libáni také 50 mm. Velké úhrny byly zaznamenány i na jiných místech. Na dnešním zasedání povodňové komise jsme řešili současnou situaci. Výhled na dnešní den je 15 až 35 mm srážek, ojediněle i 50 až 60 mm. V sobotu to bude podobné,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Škody po povodni budou podle něj vysoké, voda zasáhla desítky budov i silnice v majetku kraje.

Podle hejtmana v Milovicích či Bačálkách mají lidé znečištěné studny, ale epidemiologická situace je klidná. Na železniční trati mezi Solnicí a Rychnovem musela být omezena rychlost.

Bouřka proměnila průtah Rychnova v řeku, hasiči pomáhají i na Jičínsku

„Výstraha ČHMÚ pro Královéhradecký kraj byla zmírněna, aktuálně platí do odvolání povodňová bdělost pro celý kraj s nízkým stupněm nebezpečí. Před vydatným deštěm varují meteorologové v okolí obcí s rozšířenou působností Nové Město nad Metují, Náchod, Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Vrchlabí,“ uvedla před polednem mluvčí hasičů na Twitteru.

Hladina řeky Kněžné v Rychnově stoupla během čtvrtečního odpoledne o 130 centimetrů až na druhý stupeň povodňové aktivity, k normálu se vrátila už po 20. hodině.

Na prvním stupni byla dnes dopoledne krátce Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí. Cidlina v Jičíně se stále drží na prvním stupni.

Autor: