Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

  12:20
Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva mrtví muži ve věku 55 a 33 let. Podle sousedů šlo o vyřizování majetkových sporů. Vyšetřovatelé podezírají staršího muže, že začal střílet z legálně držené zbraně. Pak zastřelil sebe.

V pondělí krátce před 16. hodinou padlo v domku na Letné několik výstřelů. Střílet zřejmě začal pětapadesátiletý muž. Podle místních zastřelil třiatřicetiletého syna bývalé družky, na kterého před časem přepsal majetek.

„Podle náhodných svědků starší muž na mladšího vystřelil ze své legálně držené krátké zbraně, poté zbraň obrátil proti sobě,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Policie již zahájila úkony trestního řízení pro zvlášť závažný zločin vraždy.

„Podezřelým z toto činu je 55letý muž, který měl několika výstřely usmrtit 33letého muže. Z prvotních šetření vyplývá, že úmyslným jednáním nebyl ohrožen nikdo z náhodných svědků ani dalších osob,“ řekla mluvčí.

Policie nařídila dvě soudní pitvy. Žádá o znalecká zkoumání a kriminalistické expertizy z oboru balistika a dalších. Kriminalisté na místě zajistili krátkou střelnou zbraň, která patřila staršímu z mužů, a odeslali ji k dalšímu odbornému zkoumání.

„Podle dosavadních zjištění policie zřejmě mohly být pravděpodobným motivem tragického jednání osobní a majetkové vztahy mezi oběma muži. Přesné objasnění motivu a veškerých okolností případu je předmětem dalšího šetření,“ dodala Prachařová.

Fotogalerie

Podle sousedů na střelbu upozornili pracovníci speditérské společnosti. Mladší z mužů se odpoledne přijel nastěhovat do domu.

Tragickou událost, která se ve zrekonstruovaném domě odehrála, v úterý připomínaly už jen stržené policejní pásky. Nikdo ze sousedství prý nechápe, co se mohlo v domě odehrát.

Mladší z mužů působil ve více firmách a také v dozorčí radě  v nedalekých prádelnách. Starší muž, který údajně střílel, byl ředitelem prádelen.

Když začali skládat nábytek, muž vystřelil. Býval nekonfliktní

Podle místních byl starší z mužů vcelku nenápadný a bezproblémový.

Josef Rýznar, který bydlí o pár domů vedle, staršího muže znal. Ještě před týdnem ho potkal a prohodil s ním pár slov.

„V domě bydlel se svým otcem, který před roky zemřel. Pak si údajně našel nějakou přítelkyni, která měla děti, a on nechal přepsat barák na jedno z nich. On u ní nějaký čas bydlel, ale pak se asi rozešli a on se vrátil sem,“ říká soused.

Podle něj přepsal dům právě na zastřeleného třiatřicetiletého muže. „Slyšel jsem, že tam v pondělí přijel se stěhováky. Když začali skládat nábytek, tak soused seděl na houpačce v kulichu, vstal a pak vystřelil na toho mladšího. Pak to obrátil proti sobě,“ popisuje.

Jeho verzi potvrzuje i další soused Jaroslav Novák. „Najednou sem přiběhli nějací chlapi, že u sousedů stěhovali nábytek a že se tam střílí,“ podotýká.

Sousedé se shodují na tom, že to byl bezkonfliktní člověk. To, že by měl zbraň, však nikdo nevěděl. „Mohl ji mít po svém otci. On byl v Lidových milicích, takže je možné, že ji měl po něm. Teď ale může mít zbraň každý,“ podotýká Rýznar.

Další sousedé verzi s majetkem podporují. „V pondělí jsme koukali na katastr nemovitostí. Náš soused tam už vážně není jako majitel napsaný. Je tam úplně cizí jméno. Ještě jsme se tomu divili, protože on žádné děti neměl, nikdo sem nejezdil,“ podotýkají sousedé.

Na místo v pondělí vyrazila i zásahová jednotka. Původně totiž nebylo jasné, zda nejsou ohroženi i ostatní obyvatelé. Záchranka vyslala k tragické události i vrtulník, postřeleným mužům však již záchranáři nemohli pomoci.

Autoři: ,