Policie viní pár, že provozoval na Náchodsku fiktivní vymahačskou firmu

  12:54
Partnerská dvojice na Náchodsku zřejmě vylákala z lidí statisíce korun za příslib vymožených dluhů. Představovali se jako pracovníci smyšlené firmy zaměřené na vymáhání pohledávek. Čelí obvinění z podvodu. Za podobné jednání je už v půli roku potrestal soud.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vyšetřovatel náchodského územního odboru v těchto dnech obvinil z trestného činu podvodu 32letého muže a jeho 27letou partnerku. Společně nebo zvlášť za půl roku vylákali ze třinácti lidí téměř 480 tisíc korun a o dalších téměř 130 tisíc se pokusili.

„Jako pracovníci fiktivní firmy zabývající se vymáháním pohledávek si v rejstříku firem vybírali náhodné firmy, kterých se telefonicky ptali, zda nemají nějaké pohledávky. Tyto pohledávky jim nabídli za určitý obnos vymoci,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Na vymožení dluhu žádali od lidí zálohy a kvůli smyšleným komplikacím chtěli další peníze, které někdy i obdrželi. V některých případech záloha postupně přesáhla i výši dluhu, který měli vymoci.

„V jednom případě oslovili i dlužníka, který přes ně splácel dluh a na druhé straně jeho věřitele, kterému měli dluh vymoci. Samozřejmě ani jeden z nich nezískal. Dlužníku zůstal dluh v původní výši a věřitel zaplatil další peníze jako zálohu na vymožení dluhu,“ popsala Iva Kormošová.

Pár byl přitom od konce loňského roku za předešlé podvody už trestně stíhán. Zhruba v polovině letoška si u soudu vyslechli tresty, vyčíslená škoda přesahovala milion korun.

Muž byl odsouzen k jednomu roku a jeho partnerka ke dvěma letům a 9 měsícům vězení. Oba žádali o odklad nástupu do vězení. Ženě soud vyhověl vzhledem k opatrování malého dítěte.

„Po muži bylo nutné vyhlásit pátrání. V současné době je ve výkonu trestu, žena je ve vazbě,“ doplnila mluvčí.

Jelikož se některých skutků dopustili v době jarního nouzového stavu, hrozí jim trest od 2 do 8 let vězení. Policie předpokládá, že v průběhu vyšetřování prokáže obviněným další skutky podvodu, takže vzroste i způsobená škoda.

Autor: