S miminkem třásla, kousla ho do tváře. Soud potrestal matku 16 lety

  16:44
Krajský soud v Hradci Králové poslal na 16 let do vězení Michaelu H. za to, že se pokusila zavraždit své novorozeně. S měsíčním dítětem třásla a hrubě zacházela, protože nemohla snést jeho pláč. Zachránili ho až lékaři.
Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin VeselýMF DNES

Pětadvacetiletou Michaelu H. z Hradce Králové loni obvinili policisté původně z těžkého ublížení na zdraví, ale později její jednání překvalifikovali na pokus vraždy.

Soudce poslal ženu už na konci května 2020 do vazby v hradecké věznici. Hlavní líčení před krajským soudem začalo v prosinci.

Nyní předseda senátu Miroslav Mjartan rozhodl, že žena poputuje na 16 let do věznice s ostrahou. Musí také zaplatit za nemajetkovou újmu dítěti a dále 346 tisíc korun jako náklady za léčení zdravotní pojišťovně.

Rozsudek není pravomocný. Lhůtu na odvolání si vzala Michaela H. i státní zástupce.

Žalobce ženu viní, že dítě trýznila nejméně v době od 20. do 26. května v jednopokojovém pronajatém bytě v druhém patře. Novorozence napadla víckrát v nepřímém úmyslu usmrtit jej.

Když leželo dítě v jeden den na posteli, třásla s ním vleže, třebaže nemělo oporu pro hlavičku. Pak ho chytla v podpaží a vstoje s ním třásla několik minut, prudce ho položila na postel, nadávala mu, kousla jej do pravé tváře.

Později znovu s dítětem opakovaně třásla, což dohromady trvalo přes 10 až 15 minut. V koupelně jej pak prudce položila na dlažbu na podložku, dítě se však udeřilo hlavou o zem, kde ho žena nechala ležet patnáct minut.

Podobně v další den nejméně šestkrát znovu dítětem třásla, až desítky minut. V koupelně ho znovu zprudka položila na zem, až se dítě bouchlo do hlavy. Na posteli mu pak tiskla rukou do obličeje a vulgárně nadávala.

Ráno 26. května s dítětem ležela v posteli. Protože plakalo, snažila se ho utišit tím, že mu oběma rukama tlačila na jeho tváře, očnice i čelo. Hlavičkou mu tak tlačila proti posteli.

Ženu v týž den přiměla lékařka, aby se s dítětem dostavila na vyšetření do fakultní nemocnice. Na dětské klinice pak zjistili hematomy různého stáří na mnoha místech.

Dítě utrpělo také vpáčenou zlomeninu vzadu na lebce i krvácení na různých mítech hlavy, přišlo se i na poškozené tkáně mozku a úbytek mozkové hmoty. Tři starší zlomeniny se ukázaly na stehenní a holení kosti.

„K tomuto zranění došlo nepřímým působením tupého násilí střední až velké intenzity, což si vyžádalo nutnost okamžitého operačního řešení těchto poranění a následnou hospitalizaci ve fakultní nemocnici, díky čemuž nedošlo ke smrti nezletilého poškozeného,“ stálo v obžalobě.

Na případ loni upozornila televize Nova, podle níž lékaři sice dítěti zachránili život, ale podle tehdejších informací novorozeně přišlo o zrak.

Za těžké ublížení na zdraví ženě hrozilo původně až 12 let vězení, za pokus o vraždu může skončit za mřížemi na 15 až 20 let, nebo dostat u soudu výjimečný trest.

Autor: