iDNES.cz

Pes zapadl do průrvy mezi skalami, hasiči ho tahali ven na větvi

  13:14
Do hluboké průrvy na stolové hoře Ostaš na Náchodsku se zřítil pes. Jeho majitel už slyšel jen štěkání kdesi pod vyhlídkou. Zvířeti pomohli až hasiči při velmi náročném zásahu, do skalní rozsedliny museli slaňovat.

Pes se zřítil do průrvy na Ostaši, ven mu pomohli hasiči. (17. listopadu 2020) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Pes v úterý kolem poledne zapadl do průrvy u Krtičkovy vyhlídky v pískovcových skalách na vrcholu Ostaše.

Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Broumov a lezecká skupina ze stanice Náchod, také dobrovolní hasiči ze Žďáru nad Metují, Police nad Metují a členové Skalní záchranné služby.

„Majitel slyšel psa pouze štěkat, ale nedokázal mu nijak z průrvy pomoci. Hasiči-lezci na místě průzkumem zjistili, že by se blíž k uvězněnému pejskovi mohli dostat slaněním asi deset metrů pod úroveň vyhlídky, ze které zvíře spadlo. Ovšem nakonec ani z této pozice nebyl přístup k psovi možný,“ popsala mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

„Jednoho ze záchranářů nakonec napadla myšlenka podstrčit pod pejska dlouhou větev, což zvíře využilo k přiblížení se k dalšímu záchranáři. V tu chvíli už bylo možné psa rukou přitáhnout, vložit ho do postroje a ostatní ho pak lanem vytáhli,“ podotkla mluvčí. 

Naděje na záchranu zvířete podle ní původně nebyly velké, podařilo se to díky velkému nasazení všech záchranářů. Ti museli dbát hlavně na svou bezpečnost, protože se celý zásah odehrával nad volnou hloubkou.

Autor:
zpět na článek