Češka se zřítila z úbočí Sněžky. Se skupinou šla cestou, kde neměli co dělat

  16:08,  aktualizováno  17:02
Na Jubilejní cestě na Sněžce byl v úterý odpoledne hlášen další pád na polskou stranu hory. Tentokrát se zřítila turistka z několikačlenné výpravy. Na místo okamžitě vyrazili horští záchranáři. Později doplnili, že se mladé ženě nic nestalo. Turisté však na cestě neměli co dělat, jelikož je přes zimu zavřená.

Rotundová kaple sv. Vavřince na vrcholu Sněžky. (2. 2. 2024) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Horští záchranáři obdrželi výzvu kolem 15. hodiny.

„Po Jubilejní cestě šlo šest českých turistů. Jedna turistka sklouzla, v podstatě se jí nic nestalo. Ostatní nebyli schopni se z Jubilejní cesty, ze zledovatělého terénu, dostat. Zavolali si pomoc a kolegové je dostali ke Slezskému domu,“ uvedl Marek Fryš z krkonošské horské služby.

Žena, která se z Jubilejní cesty zřítila, se podle něj na dně údolí potkala s dalšími turisty a odešla směrem do polského střediska Karpazc. Šlo o stejnou lokalitu, kde v úterý 30. ledna došlo k tragickému pádu dvou Poláků. „Dnešní situace se odehrála o 450 výškových metrů níže, protože to už bylo na Jubilejní cestě,“ doplnil Fryš.

Na místě zasahovali záchranáři z Pece pod Sněžkou a z Polska. „Vrtulník tam nemohl přiletět, protože bylo špatné počasí,“ komentoval Fryš.

„Nedají si říct.“ Na Sněžku vyrážejí turisté v teplácích, dolů jezdí na sáňkách

„Potvrzuji náš zásah u pádu osoby na Sněžce. Kvůli špatnému počasí zasahujeme pozemními prostředky,“ sdělil mluvčí hradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák kolem 16. hodiny. Později doplnil, že žena přibližně ve věku 18 let byla nalezena v Karpaczi bez zranění.

Jubilejní cesta, kterou se čeští turisté vydali, je však kvůli zledovatělému povrchu během celé zimy uzavřena. „Navíc i přes všechna varování, výstrahy a poučení byli turisté opět nevhodně vybaveni pro takovouto horskou túru,“ zhodnotil ještě úterní záchranu Fryš.

Už minulý týden navíc horská služba upozorňovala, že jsou v Krkonoších podmínky pro turistiku náročné, protože svahy jsou zledovatělé.

Před týdnem 30. ledna spadli z vrcholu Sněžky dva polští turisté ve věku 23 a 47 let. Sesunuli se na polskou stranu takzvaným žlabem smrti do kotle Lomničky a na následky pádu dlouhého téměř kilometr zemřeli. Podle informací policie nebyli příbuzní a ani se patrně neznali. Mladší se podle některých svědků pravděpodobně vydal staršímu na pomoc.

Autor: