Fenku otrávil karbofuran, ale zotavila se. Majitel shání oběti traviče a svědky

  11:56
Za únorovou otravou pětiměsíčního štěněte na Slezském Předměstí v Hradci Králové byl nervový jed karbofuran. Podezření veterinářů potvrdil Státní veterinární ústav, který analyzoval vzorky. Policie se zatím případem zabývá pro přestupek. Fenku Suki veterináři zachránili, majitel platil nákladnou operaci.

Štěně německého ovčáka Suki | foto: Tomáš Langr

Štěně německého ovčáka se vážně přiotrávilo v sobotu 24. února. Dopoledne pobíhalo za plotem u rodinného domku v Orlické ulici a patrně sežralo návnadu, kterou někdo vhodil do zahrady. Zvíře se motalo, třáslo a zvracelo, veterináři si ani nebyli jisti, zda neuhyne.

Majitel to záhy nahlásil na policii a sám požádal Státní veterinární ústav (SVÚ), aby analyzoval vzorek zvratků. O výsledku informovala nyní Česká televize.

„Byl to karbofuran, což potvrdil SVÚ. Už jsem se policii snažil předat dokumenty včetně faktury na 30 tisíc korun za léčení psa, ale musím s tím teprve na služebnu na Slezské Předměstí,“ uvedl majitel štěněte Tomáš Langr.

Dodal, že s další majitelkou psa, kterého karbofuran otrávil, chtějí podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro týrání zvířat a dále pro držení drog, omamných látek a jedů.

Jde o chovatelku, o níž Novinky.cz koncem února uvedly, že na Slezském Předměstí přišla o třináctiletou fenku Engie. Ta z nejasných důvodů dvě hodiny po večerní procházce dostala křeče, zvracela, měla průjem, krvácela z konečníku a měla zelenou pěnu u tlamy. Ač se ji veterináři snažili zachránit, majitelka už v noci požádala, ať ji raději uspí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

I když se na sociálních sítích majitelé zvířat vzájemně varovali a psali, že otrav bylo více, nikdo další se na policii letos s takovým podezřením neobrátil. Policie se případem Suki dosud zabývá jako možným přestupkem.

„Na základě šetření a získaných poznatků mohou policisté přestupek překvalifikovat na trestný čin týrání zvířat, kde pachateli hrozí až tříletý trest,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

„Fence se už daří dobře, rošťačí, ale žijeme v určité nejistotě. Ten člověk, který to udělal, se neodstěhoval a tady určitě dál chodí, možná se dívá přes plot na toho našeho psa a říká si, že ho jednou dostane. Máme pocit blízkosti nebezpečí,“ podotýká Langr.

Přál by si, aby se majitelé koček a psů sdružili třeba ve facebookové skupině, uvažuje i o besedě s přírodovědci, kteří by poradili, jak postupovat ohledně otrávených návnad. Majitel hlavně apeluje, aby si chovatelé nenechávali podobné případy pro sebe, ale nahlásili je policii.

Karbofuran je nervový jed. Jako insekticid se dříve používal proti škůdcům v zemědělství. Od roku 2008 je v Evropské unii zakázaný, mezi lidmi však jsou dosud jeho zásoby. Jed zasahuje nervový systém, čímž ochrne dýchací ústrojí. Ve volné přírodě se objevují případy návnad kladených na vydry či lišky, hynou však po nich dravci.

Reportáž o psovodce, která se psy hledá v terénu otrávená zvířata:

14. ledna 2024

Autor: