Milí vlekaři, inverze a dlouhá trať. Skiareál v Orlickém Záhoří už jezdí

  18:02
Na rozjezd nového lyžařského areálu v Orlickém Záhoří na Rychnovsku čekaly ráno desítky nedočkavců. I když všude vládne spíš jarní počasí, jedna z nejdelších sjezdovek v Orlických horách nabídla krásné svezení a na hřebenu inverzi. Obec usilovala o skiareál téměř 20 let, vyšel na 160 milionů korun.

Ještě před měsícem teploty v Orlickém Záhoří padaly pod minus 20 stupňů, děla chrlila mraky sněhu, ale na otázku, kdy místní skiareál konečně otevře, nedokázal nikdo odpovědět. O rozjezdu skiareálu tu definitivně rozhodli až ve čtvrtek, takže mezi lyžaři se to ještě příliš nerozkřiklo.

V sobotu přitom panovala obleva, sníh na hřebenech tál před očima, ale repasovaná lanovka dopoledne vyvezla pod vrchol Koruna kolem čtyř stovek návštěvníků.

Středisko teprve vychytává mouchy, rozjelo se v testovacím provozu a slavnostní zahájení plánuje až na startu té příští sezony.

Alespoň první den však rozptýlil všechny obavy. Zatímco do sedla Šerlichu dupali zpocení cyklisté a sousední areál Bedřichovka vzdal marný souboj s jarním počasím, v Orlickém Záhoří se lyžovalo. Vypreparovaný manšestr sice na sjezdovce nevydržel moc dlouho, ale za celý den se nevyjezdily hnědé fleky často oznamující konec sezony a rozmrzlý firn na severním svahu rozhodně neurazil.

Provozovatel – společnost Skiareál Orlické Záhoří – věří, že lanovka bude lákavou alternativou i pro běžkaře, kteří si navykli parkovat na Šerlichu a pak stoupat několik stovek výškových metrů. První den to však úplně nepotvrdil.

Zatímco v horském sedle už od rána hlídkovali policisté a na místní parkoviště najížděly desítky aut běžkařů, čtyřsedačkou v Záhoří se jich na hřeben vyvezlo je minimum.

„Nedivte se, však my jsme se o rozjezdu lanovky dozvěděli úplnou náhodou až ráno před odjezdem. Jinak bychom taky hledali místo na Šerlichu. Takhle je to bez obav o parkování i bez otravného výšlapu a motání se ve stopě,“ řekl dobrušský běžkař Jaromír.

Rodinný areál, dlouhá trať

Areál v Záhoří se prezentuje jako rodinný. A neklame. Parkoviště zadarmo, od prvního dne byla v provozu lyžařská škola, půjčovna i stánek s občerstvením. Ale hlavně pak sjezdovka, která délkou překonává blízká a známější střediska v Deštném i Říčkách.

Lanovka čekala na razítko

Ač obec plánovala otevřít provoz již kolem loňských Vánoc, zdržení nastalo ohledně zkoušek pro lanovku.

„Popravdě tomu ještě stále nemohu uvěřit, každopádně jsme v cílové rovince. Mám v ruce veškeré podklady, čekáme jen na povolení z drážního úřadu, které už se píše a určitě by mělo dorazit nejpozději v pátek. Pořád to nedokážu vstřebat. Vždyť nedávno jsme to počítali a je to opravdu už neuvěřitelných 20 let, kdy jsme v Orlickém Záhoří začali poprvé řešit možný vznik skiareálu. A teď je to tady,“ radoval se pár dní před spuštěním lanovky starosta Vojtěch Špinler.

Nový skiareál stál kolem 160 milionů korun. Investorem i provozovatelem je společnost Skiareál Orlické Záhoří, ve které má obec 35procentní podíl, o zbytek se dělí logistická firma Goisa A-Z Moto Czech. Lanovka má kapacitu 1850 lyžařů za hodinu a má 86 sedaček. Do budoucna se plánuje také výstavba depa lanovky.

Horní stanice je ve výšce 1025 metrů, což z místní čtyřsedačky dělá nejvýše položenou mimokrkokonošskou lanovku v kraji.

Pod druhý nejvyšší vrchol Orlických hor vede 15 sloupů a lanovka s úctyhodnou délkou 1450 metrů sem lyžaře vyveze za sedm minut. Sjezdovka je ještě o 200 metrů delší, dostatečně široká a po ránu velmi dobře upravená. Na startu čeká regulérní červená pasáž, která se narovná do modré, ale pak se opět zlomí.

Snad jen posledních 200 metrů k dolní stanici lanovky je nakloněnou rovinou, ale dobruslovat nebo odpíchávat hůlkami není třeba.

Vlekaři přáli pěkné svezení

Sobotní testovací provoz nabídl i zábavnou podívanou. Vlekaři, kteří se evidentně nemohli dočkat, až svezou první živý náklad, si často vše natáčeli na mobilní telefony, starostlivě se vyptávali na kvalitu sjezdovky a vděčně přijímali pochvaly.

Kritika byla vzácná a mířila třeba na občas zaseklé turnikety. Případně na jarní počasí.

„Přijeli jsme až z Klodzka a jsme nadšení. Občas jezdíme lyžovat k nám do Zieleniece (polské středisko vedoucí ze Šerlichu, pozn. red.), ale tady je to lepší. Menší počet lidí, sjezdovka není ucpaná, ale hlavně je perfektně dlouhá. To se vůbec nedá srovnat,“ smál se otec polské rodiny Adam, kterému prý udělaly radost i ceny skipasů a občerstvení.

Jedna jízda tam i zpět stojí 150 korun, tříhodinové pro dospělého vyjde na 450 korun, dětské je o sto korun levnější. Permanentka na den pro dospělého stojí 750 korun a pro dítě 560 korun. Bufet, kde v poledne bylo jen velmi málo prázdných míst, nabízí například smažák za stovku, hranolky a gulášovou polévku po 70 korunách, párek v rohlíku za 50 korun.

Ještě rozfofrujeme sněžná děla, věří vlekař

Zatímco na začátku února obyčejně bývá v Orlickém Záhoří tuhá zima, spousty sněhu a nejvíce práce mají sypače, letos leží sníh jen v příkopech a poprašek vydržel i na severní straně hor. Bezprostředně u dolní stanice lanovky je s délkou 4,5 kilometru nejdelší osvětlený běžkařský okruh v republice. Ten je však nyní kompletně zelený.

„Trochu smutné to je, ale my věříme, že v únoru ještě bude pořádně mrznout, zase rozfofrujeme sněžná děla a nafoukáme takovou spoustu sněhu, že se tu bude lyžovat až do Velikonoc. Máme fakt velkou radost, že se ta práce podařila a jsme v cíli,“ řekl vlekař, když si s kolegy ráno udělal selfíčko s prvními lyžaři.

Přestože starosta Vojtěch Špinler (nez.) upozorňoval, že lanovka nebude vozit pěší turisty, v sobotu se jich pár svezlo. Pod Korunou se v teniskách vyfotografovali s kouzelnou inverzí, prohlédli si sklon ve „startovní budce“ a jeli dolů. Jen pár metrů nad horní stanicí vede hlavní turistická magistrála a čerstvě spuštěný areál byl vděčnou atrakcí pro mnoho běžkařů, kteří vyrazili do stopy ze Šerlichu i z druhé strany – z Pěticestí nad konkurenčním střediskem v Říčkách.

Nejmladší český skireál je v provozu od 8:30 do 16:00. V sobotu dopoledne bylo pod Korunou skoro deset stupňů Celsia a sjezdovka přesto vydržela. Místní vyhlížejí ochlazení, ze všeho nejvíc by si však nyní přáli návrat lednových mrazů. Nový skiareál berou jako velkou šanci na další rozvoj horské obce.

26. listopadu 2023