Silnice v Orlických horách jsou průjezdné, řidiče ale potrápí sněhové jazyky

  12:56
Silnice mezi Šerlichem a Bedřichovkou v Orlických horách je od rána opět průjezdná. Asi pětikilometrový úsek byl uzavřený od pondělního rána kvůli pádům namrzlých a zasněžených stromů. Řidiči si ale musí dávat pozor na sněhové jazyky a zledovatělé silnice.

Hasiči odstraňovali zlámané stromy ze silnice vedoucí na Šerlich. (30. ledna 2023) | foto: JSDH Deštné v Orlických horách

Silnici II/311 mezi chatou Bedřichovka a Masarykovou chatou v Šerlišském sedle na Rychnovsku policie zavřela v pondělí ráno. Pod tíhou sněhu a námrazy tam padaly stromy a kvůli předpovědi silného větru hrozily další pády.

Nyní je silnice opět průjezdná, potvrdila serveru iDNES.cz mluvčí policie Iva Kormošová. Silničáři ale varují řidiče, aby byli v Orlických horách i nadále velmi opatrní. Na cestách leží vrstva čerstvého sněhu a vítr na silnicích tvoří sněhové jazyky.

Kvůli uzavírce dva dny nejezdily některé autobusy. Spoje z Rokytnice v Orlických horách končily v Orlickém Záhoří u kostela, z Deštného se dalo dojet pouze na Šerlich.

„Situace v místě není bezpečná,“ varovala v pondělí mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová a dodala, že v uzavřené oblasti hasiči zasahovali kvůli popadaným stromům už o víkendu.

V Královéhradeckém kraji leží vrstva sněhu, například na silnicích na Trutnovsku, Náchodsku a Jičínsku. Na nesolených silnicích v Krkonoších je až 10 centimetrů sněhu, který je místy zledovatělý. Vítr na horách během dne dosáhne rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš je 70 až 120 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 centimetrů. V české části Krkonoš také stouplo lavinové nebezpečí ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály.

Autoři: ,