Na Šerlich se solit nebude. Šlo by jen o větší komfort pro lyžaře, řekli ochranáři

  13:50
Opravená silnice z Deštného v Orlických horách do sedla pod Šerlichem se solit nebude. Žádost silničářů o výjimku ze zákazu chemického posypu Správa Chráněné krajinné oblasti Orlické hory odmítla. Kraj se může proti rozhodnutí odvolat, ale neudělá to. Na vozovce bude používat jen inertní posyp jako dosud.

V Orlických horách napadl nový sníh. Na snímku je silnice z Deštného na Šerlich. (19. ledna 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Silničáři chtěli hlavní trasu na hřebeny solit, aby zvýšili bezpečnost frekventovaného úseku. Proti tomu však vznikla petice, ozval se spolek Přátelé Bedřichovky a obec Deštné. Sedlo pod Šerlichem je oblíbeným hřebenovým východiskem běžkařů i sjezdařů.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK) žádost o povolení výjimky z ochranných podmínek chráněných krajinných oblastí minulý týden zamítla.

„Ze zákonného zákazu solení v chráněných částech přírody je možno v odůvodněných případech udělit výjimku. Žádost jsme pečlivě posuzovali. Neobsahuje žádné údaje, které by naznačovaly, že stávající způsob údržby – tedy pluhování a inertní posyp – vede k vyšší nehodovosti či problémům při průjezdu vozidel integrovaného záchranného systému,“ uvedl za AOPK ČR David Rešl, který vede Správu Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

„Vzhledem k tomu, že se žádost týká jen úseku po Šerlich, je zjevné, že jde o komfortnější přístup k několika rekreačním objektům a parkovišti, nikoli o dopravní obslužnost Zaorlicka. Zvážili jsme veřejné zájmy a přihlédli i k nesouhlasnému stanovisku obce Deštné v Orlických horách,“ vysvětlil David Rešl.

V Chráněné krajinné oblasti Orlické hory je možné chemicky udržovat úseky některých silnic II. třídy, které zajišťují základní dopravní obslužnost obcí i bezpečnou dostupnost pro vozy integrovaného záchranného systému.

„V případě úseku Deštné v Orlických horách – Šerlich však potřeba tohoto přístupu nebyla doložena,“ řekl Rešl.

Chtěli solit kvůli sílící dopravě na Šerlich

Proti rozhodnutí se silničáři ještě mohou odvolat k ministerstvu životního prostředí, avšak už dříve uvedli, že ho budou respektovat.

„Proti rozhodnutí se odvolávat nebudeme,“ potvrdil nyní mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Petici proti záměru používat posypovou sůl na nově opravené horské cestě z Deštného do sedla pod Šerlichem podepsalo před Vánoci víc než 280 lidí. K protestu se připojili hlavně obyvatelé Záhoří, chalupáři i lidé z Deštného. Obávali se, že tuny soli budou mít negativní vliv na přírodu.

Silničáři uvažovali, že by nad Deštným kvůli velkému převýšení a rozdílům teplot používali inertní směs a k tomu sůl.

„Chtěli jsme řidičům zvýšit komfort. Na silnici k Šerlichu totiž v posledních letech výrazně stoupá doprava,“ vysvětloval v prosinci žádost o výjimku ředitel Údržby silnic Jiří Brandejs.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle petentů je však solení zbytečné a na vozovce se ze sněhu vytvoří kaše, která bezpečnost příliš nezvýší.

„Tady se nikdy nesolilo, problém se sjízdností sice byl, ale to je na horách normální. Uježděná vrstva sněhu k horám patří. Důležitější je pravidelná údržba a posyp. A také to, aby lidé, kteří sem jedou, měli zimní výbavu, dobré zimní pneumatiky a řetězy. Za tu dobu, kdy tady žiju, se mi nestalo, že bych neprojel,“ poznamenal v prosinci autor petice, provozovatel chaty Luna v Orlickém Záhoří Miroslav Vlastník.

Silnice z deštenské části Zákoutí na Šerlich čelila v posledních měsících kritice kvůli svým parametrům po rekonstrukci. Silničáři tam obnovili příkopy a na řadě míst doplnili svodidla a původní cesta se kvůli tomu zdála opticky užší.

Především však zmizela místa, kde mohly velké vozy vyjet za krajnici, aby se vyhnuly. Kraj kvůli tomu nechal upravit svodidla, zpevnit část krajnic a vybudovat řadu výhybných ploch. I přesto mohou v kopci nastat potíže, když se linkový autobus setká se sypačem. Dispečinky spolu proto komunikují, aby k takovým situacím nedocházelo.

1. prosince 2023

Autoři: ,