Shořela rekreační chalupa v Orlických horách, škoda je 5 milionů korun

  17:28
Hasiči od rána zasahovali u požáru, který zachvátil rekreační chalupu v Luisině údolí v Orlických horách. Uvnitř domu se hroutily konstrukce, proto mohli hasit jen zvenčí. Příčinu teprve stanoví vyšetřovatel.

Operační středisko hasičů dostalo hlášení o požáru na katastru Deštného v Orlických horách v 5:08. Postupně tam vyslalo osm jednotek, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.

Už při příjezdu hasičů byla roubenka v plamenech, zevnitř hasiči zasahovat nemohli.

„Kvůli velkému poškození objektu docházelo ke zborcení konstrukcí, včetně stropů a části střechy, pohyb uvnitř by byl pro zasahující příliš nebezpečný. Na likvidaci požáru nasadili hasiči několik vodních proudů, suchou pěnu a využili také systém CCS Cobra určený pro hašení vysokotlakým proudem vody a řezání materiálu vodním paprskem,“ uvedla mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Kolem 6:45 jednotky požár lokalizovaly, pak pokračovaly v rozebírání střešní konstrukce, vyhledávání ohnisek a jejich dohašování. Likvidaci události ohlásil velitel zásahu kolem 11:20. Dům si pak převzal majitel, s dohlídkou mu pomohou místní dobrovolní hasiči. Při zásahu došlo k lehčímu zranění jednoho z hasičů, který byl ošetřen na místě.

Místo požáru ohledával vyšetřovatel hasičů ve spolupráci s pracovníky Institutu ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru ČR a policií. Příčina se dosud vyšetřuje. Škoda se předběžně odhaduje na 5 milionů korun. Uchráněné hodnoty představují asi půl milionu.

Při události zasahovali profesionální hasiči ze stanic Dobruška a Rychnov nad Kněžnou, podnikoví hasiči ze Škody Kvasiny a dobrovolní hasiči z Deštného, Olešnice, Orlického Záhoří, Solnice a Bohdašína. Jedno hradecké družstvo drželo zálohu na dobrušské stanici pro případ jiné mimořádné události.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: