iDNES.cz

Kraj dal sundat billboardy u silnic, majitel na policii oznámil krádež

  10:10
Královéhradecký kraj začal s odstraňováním nelegálních billboardů od silnic první třídy. Zatím jich nechal sundat šest a už čelí trestnímu oznámení, které podal majitel jednoho z nich. Do několika let by mělo od komunikací v kraji zmizet osm stovek reklamních ploch.

Silnice I/37 před a po odstranění billboardu u obce Střítež na Trutnovsku. | foto: Královéhradecký kraj

Hejtmanství předpokládá, že dvě třetiny billboardů odstraní majitelé, zbytek sundá na své náklady kraj. Billboardy kolem dálnic a silnic první třídy zakázal zákon loni v září. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na poutače upozornilo krajský úřad, který má silnice první třídy na starosti.

„Odhadujeme, že dvě třetiny odstraní po našem upozornění vlastníci nebo majitelé nemovitostí, na kterých jsou billboardy umístěné. Zbývající případy bude řešit Údržba silnic Královéhradeckého kraje. Už jsme prvních šest billboardů nechali odstranit, stálo to 62 tisíc korun. Jejich majitelé na výzvu krajských úředníků nereagovali,“ vysvětlil náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Martin Červíček (ODS).

Mezi odstraněnými reklamami je i poutač, který potkávali řidiči na cestě mezi Jaroměří a Trutnovem u obce Střítež na silnici I/37. Kraj nejprve vyzval majitele k jeho odstranění, když nereagoval, zadal úkol údržbě silnic.

„Nejdříve dostáváme požadavek na ocenění prací. Něco jiného je sundat reklamu na dvou trubkách, nebo konstrukci, která má 20 metrů čtverečních. Po schválení cenového návrhu dostáváme objednávku na odstranění,“ popsal postup ředitel krajské údržby silnic Jiří Brandejs.

Provozovatel billboardu vyčíslil škodu na 100 tisíc

Zmizení reklamy však prošetřuje policie. Provozovatel billboardu podal v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že to byla krádež.

„Jde o odcizení dvou kusů svařovaných kovových konstrukcí s pozinkovanou plechovou výplní, které byly umístěny ve Střítěži u Trutnova. Konstrukce sloužily jako reklamní plocha. Poškozený vyčíslil škodu přesahující 100 tisíc korun,“ potvrdila trutnovská policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Policie si vyžádala stanovisko ŘSD. Pokud silničáři potvrdí, že billboard zmizel kvůli porušení zákona, případ policie podle mluvčí odloží a odkáže poškozeného na občanskoprávní řízení.

„Tady někdo porušuje zákon, že neodstranil reklamu a běží k tomu úřední řízení. My nikomu nic nekrademe. To je drzost, podávat oznámení, když porušuji zákon,“ pozastavil se nad trestním oznámením Brandejs.

Kraj bude náklady vymáhat na vlastnících

Reklamní poutače kolem cest budou mizet postupně. Poslední má být odstraněný během několika let. „Předpokládáme, že silničáři odstraní patnáct reklam měsíčně. Navýšíme jim rozpočet, kraj to bude ročně stát zhruba milion korun,“ vypočítal Červíček.

Podle něj bude hejtmanství náklady na odstranění nelegálních billboardů později vymáhat na jejich majitelích.

Podle novely zákona o pozemních komunikacích, která platí od loňského září, musejí majitelé odstranit billboardy z ochranného pásma dálnic a silnic I. třídy. V případě dálnic je to 250 metrů od vozovky, u silnic je to padesátimetrové pásmo. Provozovatelé měli na odstranění reklam přechodné období pěti let.

ŘSD však ještě v září napočítalo v Česku asi tři tisíce nelegálních reklam u silnic a dálnic z celkového počtu téměř 7 tisíc billboardů. Část provozovatelů se snažila odstranění zabránit tím, že místo reklamy vylepila na plochu státní vlajku a argumentovala, že již nejde o reklamu. V říjnu pak ŘSD začalo s odstraňováním billboardů od dálnic.

Autoři: ,
zpět na článek