Hradecký kraj přemlouvá k vakcíně seniory, projíždí jím očkovací karavan

  11:00
Pouze tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 se za den nyní vyočkuje v Královéhradeckém kraji. Mezery jsou hlavně v okrajových obcích. Pomoci má očkovací karavan i přímluvy starostů. Vůz se zdravotníky a vakcínami vyrazil v pátek do Vamberka, dnes zajíždí do Hostinného, v úterý do Kopidlna. Zájem o očkování prudce klesá.

Měla to být velká sláva. Očkovací kamion přijede do vašeho města a bude rozdávat vakcíny proti koronaviru. Kdo přijde, ten ji dostane - hlásaly rozhlasy a obecní weby v okolí Vamberka na Rychnovsku.

Nelhaly, kdo v pátek dorazil na vamberecké náměstí s kartičkou pojišťovny, odcházel naočkovaný. Jenže celkově zas o takový triumf nešlo. Když tým zdravotníků dorazil do města krajky a na náměstí zaparkoval svůj stříbrný karavan, jenž kdysi býval stánkem na hamburgery, neobklopily ho žádné velké davy.

„Za první hodinu jsme tu měli asi 20 lidí a pak to opadlo a chodili po jednom. Za čtyři hodiny tu bylo tak 35 lidí,“ přiznává zdravotní sestra Natálie Frýzová, když z okna karavanu vyhlíží zájemce o očkování.

Lidé, kteří na vamberecké náměstí dorazili, si mohli vybrat mezi vakcínou firmy Pfizer a jednodávkovou Johnson & Johnson. Ta byla jasným favoritem. „Máte tady tu americkou vakcínu?“ ptal se při registraci ve stánku vedle karavanu starší muž.

„Jednodávková vakcína dnes jednoznačně vede, protože lidé chtějí mít očkování hotové a ne pak řešit, kam půjdou na druhou dávku,“ vysvětluje Frýzová.

Podle krajského koordinátora pro očkování Jaroslava Malého z Fakultní nemocnice v Hradci Králové mohou lidé, kteří na první dávku dorazili bez registrace, zamířit pro druhou vakcínu na jakékoliv očkovací místo.

„Stačí přijít a říct, že jdou na druhou dávku. Téměř všechna očkovací místa už dnes přijímají i pacienty bez registrace, zajít mohou také ke svému praktickému lékaři,“ popisuje další postup v případě, že si někdo vybral vakcínu firmy Pfizer.

Očkovací karavan přivezla do Vamberka brněnská neziskovka Podané ruce, která dříve objížděla republiku s mobilním testováním na covid-19. Ve stejném voze nyní provádí vakcinaci.

Podobnou tour už zdravotníci absolvovali třeba na Vysočině a v Pardubickém kraji. Na východě Čech mají po víkendovém výjezdu v plánu ještě dvě zastávky. Dnes očkují v Hostinném před sportovní halou v Tyršových sadech. Poslední zastávka bude v úterý u hasičské zbrojnice v Kopidlně. Provoz je vždy od 10 do 18 hodin.

„Očkovací kamion jsme měli v záloze asi měsíc a nyní jsme se ho kvůli klesajícímu zájmu o očkování rozhodli použít,“ říká profesor Malý.

Očkování? Nezájem

Zájem o očkování v posledních týdnech prudce klesá. Zatímco před prázdninami zdravotníci v Královéhradeckém kraji denně podali přes 5,5 tisíce vakcín, v srpnu už to byla zhruba polovina a ve čtvrtek počet podaných vakcín v pracovní dny poprvé klesl pod tisícovku. Jde o souhru několika okolností - kdo se chtěl nechat očkovat, ten již většinou vakcínu dostal, kdo váhal, toho může odrazovat současná již uklidněná situace.

Statistiky očkování v kraji

  • Mezi nejméně proočkované obce v kraji patří Běchary na Jičínsku. Zatímco jinde bývá po očkování přes 60 procent obyvatel, v Běcharech jich je jen 44 procent.
  • 600 tisíc dávek vakcíny podali zdravotníci v Královéhradeckém kraji. 
  • 300 tisíc lidí v kraji má úspěšně za sebou obě očkovací dávky.
  • 9,9 tisíce lidí v kraji stále čeká na druhou očkovací dávku.

„Zájem o očkování klesá, bohužel není studie, která by to nějak popsala. Máme však data, z nichž vidíme, že vyšší počet neočkovaných je v okrajových částech kraje, tedy hlavně v západní části Jičínska, v Krkonoších či právě na Vamberecku,“ objasňuje, podle jakého klíče kraj volil zastávky očkovacího karavanu, Malý.

Přesto v kraji již očkování dokončilo téměř 300 tisíc lidí, dalších 10 tisíc nyní čeká na druhou dávku.

Seniory mohou vozit starostové

„Od začátku roku zdravotníci v regionu aplikovali na 600 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Věřím, že díky velké proočkovanosti ale také promořenosti se nebude opakovat scénář jako na začátku roku. Hygienici nové případy nákazy trasují a díky testování ve školách máme větší jistotu, že se v současné době covid plošně nešíří dál,“ říká hejtman Martin Červíček (ODS).

I když zájem o očkování opadá, podle Malého by zatím vakcinační centra v kraji neměla končit. Počítá se s nimi totiž pro třetí dávku u rizikových pacientů.

Kraj teď stojí před jinou výzvou - dostat vakcínu k lidem z rizikových skupin, kteří se dosud očkovat nenechali.

„Máme vytipovány obce, kde je nízká proočkovanost zejména u seniorů. Ti budou oslovováni ještě týmy z nemocnic, na očkování by je mohli přivážet třeba starostové, které chceme teď zkontaktovat,“ sděluje radní kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).