iDNES.cz

Na Sněžku se vrátily sítě, aby turisté neničili vzácné alpínské trávníky

  16:12
Na nejvyšší českou horu se před letní sezonou znovu vrátily ochranné sítě, které mají turistům bránit ve vstupu na vzácné alpínské trávníky a v lezení po skalách. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) oranžovým pletivem Sněžku „obalila“ už v předchozích dvou letech. Sítě se podle ochranářů osvědčily, počet přestupků se rapidně snížil.

Pracovníci národního parku i jejich kolegové z Polska dopoledne natáhli metr vysoké sítě upevněné na roxorových tyčích po celém obvodu nejvyšší hory. Stejným způsobem vytvořili jasně viditelnou bariéru na vyhlídce u bývalé Obří boudy u Slezského domu. Celkem napnuli více než kilometr pletiva.

Oranžové sítě na Sněžce a u Slezského domu zůstanou do září. Před zimou je ochranáři opět sundají. Drsné počasí, které v těchto nadmořských výškách v zimě panuje, by nepřežily.

„Kvůli námraze, sněhu a extrémnímu větru by přes zimu nevydržely. Jinak by se nám tady hodily i v této době, protože k přestupkům samozřejmě dochází i v zimní sezoně,“ sdělil strážce národního parku Michal Prouza.

Nejcennější biotopy v Česku

Sítě se na Sněžce poprvé objevily před letní sezonou 2020. Ochranáři tak reagovali na dlouhodobě neudržitelnou situaci, kterou způsobuje masový turismus. Stávající řetězové zábrany nejsou dostatečně vysoké, aby výletníky od vstupu a piknikování na alpínských trávnících odradily. Plochy přitom patří mezi nejcennější biotopy v České republice.

Sítě se ukázaly jako velmi funkční nástroj. „Osvědčily se velmi dobře, i když je veřejnost nevnímá příliš kladně, protože vypadají nevzhledně. Počet přestupkářů, kteří chodí do míst, kam nesmějí, se snížil, troufám si říct, o 90 až 95 procent,“ poznamenal Michal Prouza.

Sněžka je domovem velmi vzácných rostlin pampelišky krkonošské a rozrazilu chudobkovitého, které nerostou nikde jinde na světě. Vyskytuje se zde také extrémně vzácný kulík hnědý, na zemi hnízdí pěvuška podhorní a linduška horská. Sbíráním kamenů a sestavováním pyramid lidé narušují desítky tisíc let trvající geomorfologické procesy.

„Tady na vršcích jsme všude v klidové zóně, turisté se nemají pohybovat mimo vyznačené trasy. Tím že vstoupí na louky, které jsou hodně vzácné, působí škodu. Ušlapávají hlínu, mění poměry v půdě nebo dokonce zašlápnou chráněnou květinu,“ vysvětlil strážce národního parku.

Nové zábrany z nerezu i chodník

Pletivo má velkou světelnost, aby neohrozilo hnízdící ptáky. Protože je umístěné několik centimetrů nad zemí, mohou pod ním bez problémů prolétnout.

Návštěvnost

Sněžka patří mezi nejnavštěvovanější místa u nás. Podle sčítačů Správy KRNAP na ni v létě z české a polské strany v některých dnech míří i více než deset tisíc výletníků denně. Další stovky jich přiveze lanová dráha z Pece pod Sněžkou, její maximální přepravní kapacita je 240 lidí za hodinu.

Výrazně v poslední letech vzrostla také noční návštěvnost Sněžky. V sezoně se na horu, i kvůli pozorování východu Slunce, vydává víc než sto lidí každou noc. Vrcholová plošina hory má přitom rozlohu fotbalového hřiště.

Na konci května začala na Sněžce stavba nových nerezových zábran, které nahradí stávající řetězové zábradlí. Dřevěné sloupky už byly dožilé. Stavaři do země zabudují více než sto nových sloupků, mezi kterými natáhnou dvojitý nerezový řetěz. Hotovo mají mít do začátku letní sezony. Nové řetězové zábrany nemají být náhradou za ochranné sítě.

„Pokud to bude situace vyžadovat, umístíme je na vrchol Sněžky také v dalších letech,“ sdělil Michal Skalka, vedoucí ekologické výchovy Správy KRNAP.

V půlce srpna dělníci na Sněžce navíc zahájí rekonstrukci kamenného chodníku, který vede od horní stanice lanové dráhy na vrchol. Pracovat budou starou technologií štětování, která spočívá v kladení velkých kamenů na výšku. Sto metrů dlouhý chodník je široký až 12 metrů.

„Štětování budeme provádět na 325 metrech čtverečních. Bude tam potřeba navozit zhruba 400 tun materiálu, většinu z toho přepraví vrtulník,“ řekl ČTK Pavel Klimeš, majitel stavební firmy, která práce provádí. Mezi lety 2018 až 2020 došlo k opravě chodníku mezi Růžovou horou a Sněžkou.

Kromě sítí ochranáři před dvěma lety také významně posílili hlídky strážců národního parku na Sněžce. V letní sezoně dohlíželi na turisty každý den, do té doby tam docházeli spíš namátkově. Ve stejném režimu budou pracovat i letos.

„Ukázalo se to jako velmi dobrá prevence. I díky přítomnosti strážců klesl počet problémů na minimum,“ sdělil mluvčí správy parku Radek Drahný.

zpět na článek