Bičíky a nudapláž. Nejtvrdší festival začal zmalovanými zadky i skluzavkou

  12:21
Žádný pomalý rozjezd. Pětidenní festival nejtvrdšího metalu Obscene Extreme začal ve středu na trutnovském Bojišti pěkně zostra. Na úvod obligátně nabídl bizarní soutěže jen pro otrlé: návštěvníci závodili v kontejnerech na tříděný odpad, namočení do lubrikačního gelu sjížděli obří skluzavku nebo pili slanou vodu na čas. Obscene Extreme letos slaví 25 let, na Bojišti potrvá do neděle.

Je středa krátce po poledni. Teplota ve srovnání s předchozími dny klesla o patnáct stupňů. Přestože první koncert v amfiteátru začne za necelé tři hodiny, festivalový areál je už teď slušně zaplněný a napovídá, že letos lze na 25. ročníku čekat jednu z největších návštěvností v historii.

Fantaskní převleky, výrazná tetování, piercingy a další nepřehlédnutelné „výzdoby“ návštěvníků patří k Obscene Extreme stejně neodmyslitelně jako skákání z pódia do davu nebo výhradně vegetariánské občerstvení.

Po Bojišti se prochází muži v dámských šatech, topech a podvazcích. Skupina s kožešinovými vestičkami sedící na trávě v kruhu připomíná výjev z Lovců mamutů. Jeden z návštěvníkům má pouze plavky a za pasem zavěšené WC štětky, další v uchu místo náušnice zapíchnutý zapalovač. Je zde hokejový fanoušek v dresu české reprezentace, na hlavě má starou helmu s legendárním číslem 99 a dokonce i chráničem brady.

Pivní kelímek plný lubrikačního gelu

Ozdoby hlavy jsou oblíbeným doplňkem, k vidění jsou santovské čepičky, kšiltovky s vrtulkami nebo dětské plyšové čepice. Bojiště místy připomíná nudistickou pláž, někteří návštěvníci na sobě kromě bot nemají vůbec nic.

Předkrm v podobě bláznivých soutěží začíná porážením kuželek, na programu festivalových her se poprvé objevilo v roce 2022. Účastníci se na start staví ve spodním prádle nebo úplně nazí. Pořadatelé je vybaví helmou a chrstnou na ně pivní kelímek plný lubrikačního gelu, aby se jim na natažené plachtě lépe jelo. Trefit obří kuželky hlavou, jak povolují pravidla, není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Klouzající podporuje dav, který plachtu obklopil. Vítězové dostávají trička.

Na druhou disciplínu se organizátoři i diváci přesouvají na asfaltový plácek v dolní části u hlavního vstupu. Na programu je popelnicový závod tříčlenných týmů. Dvojice tlačí kontejner na tříděný odpad, v němž je „kapitán“ v přilbě. Že se ochrana hlavy hodí, se ukazuje za chvíli, kdy se jedno z „vozidel“ při nájezdu na nerovnost překlopí.

„Na Obscene Extreme jsem tři roky nebyla, takže jsem neměla příležitost se těchto soutěží účastnit. Musím říct, že to bylo naprosto úžasné, adrenalin mi stoupl na sto procent,“ uvedla Laura z Rakouska.

Když se hecnou, tak vydrží. To je Freak Festival

Obvyklým vrcholem Freak Festivalu, jak se festivalová olympiáda oficiálně jmenuje, je soutěž v bičování. Dobrovolníci opření o lavici dobrovolně schytávají rány rákoskou, bičíkem i dřevěným prkénkem na maso. Někteří to vzdávají po několika úderech, jiní vydrží až do konce. Pevně se drží lavice a na jejich obličejích je vidět, jak moc to bolí. Zadnice okamžitě červenají a modrají.

Marek Bárta z Tišnova výprask ustál až do úplného závěru. Na rozdíl od prkénka, které se při dopadu na jeho podlitou zadnici rozletělo na dvě půlky. „Nejsem vůbec soutěživý typ, ale řekl jsem si, že když jsem na Obscene Extreme poprvé, tak si minimálně dvě soutěže vyzkouším. Dal jsem skluzavku a vyhrál tričko. Bičování se dalo snést. Nebolí to hned, bolest se rozjede po třech až čtyřech vteřinách,“ popsal.

Kuráž soutěžících ocenil i „mučitel“ Arnošt Rybín. „Když se hecnou, tak vydrží. Nevím, čím je budu bít příště,“ poznamenal s úsměvem.

Charita pro děti v Peru

Účastí v bičovací soutěži návštěvníci festivalu podpořili charitativní projekt Freakers for Humanity pro děti v Peru. Stejnojmenný spolek chce v hlavním městě Limě vybudovat centrum s knihovnou a počítači pro chudé děti, kteří nemají přístup k informacím.

Při závěrečné disciplíně – pití půllitru horké slané vody - se divákům nevyplatilo stát příliš blízko. Slaná voda po pár sekundách létala z úst soutěžících všemi směry.

Obscene Extreme patří k největším a nejvýznamnějším festivalům extrémní muziky na světě. První ročník se na Bojišti konal v roce 1999, zahrálo na něm 40 kapel a dorazilo 1 200 návštěvníků. Od té doby se návštěvnost zhruba zpětinásobila, naprostá většina vystupujících i diváků přijíždí ze zahraničí.

Letos na festivalu vystoupí 84 kapel. Mezi headlinery patří britští Napalm Death nebo americká death metalová formace Autopsy, která v České republice zahraje vůbec poprvé. Obscene Extreme potrvá do neděle.

„Chtěl jsem udělat jednu narozeninovou party, trochu se to protáhlo,“ říká zakladatel festivalu Obscene Extreme Miloslav Urbanec alias Čurby o 25. ročníku v obsáhlém rozhovoru pro iDNES.cz.