V Náchodě mají nový přístroj, pacientkám s rakovinou prsu skončí dojíždění

  9:54
Náchodská nemocnice nově používá k léčbě karcinomu prsu přístroj SentiMag. Zařadila se tak mezi deset zařízení v zemi, kde operují magnetickou detekcí sentinelových uzlin.

Lékařka náchodské nemocnice Andrea Adamová před operací aplikuje pacientce detekční látku. Vlastní zákrok pak provádí s pomocí přístroje SentiMag (8. 12. 2020). | foto: Lucie Chytilová, Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Rakovina prsu je vážná diagnóza, která postihuje v naprosté většině případů ženy jako nejčastější nádorové onemocnění. U mužů ji lékaři odhalí jen zřídka.

Při včasném zachycení je vysoká šance na úspěšné vyléčení, důležitou roli však hrají čas a psychika. Snaha o komfort léčby a minimalizace nutnosti dojíždění do vzdálenějších nemocnic má podle lékařů pro nemocné velký význam, takže nový přístroj SentiMag by měl být ku prospěchu.

„Za velké plus považuji, že na našem oddělení se operacím prsů u žen s touto diagnózou věnuje žena, lékařka, které se pacientky snadněji svěří. Na podzim se nám navíc podařilo s pomocí evropské dotace získat přístroj, který léčbu karcinomu prsu výrazně usnadňuje,“ říká primář chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Náchod Jaroslav Vokůrka.

Pokud je na radiodiagnostickém oddělení pacientce při preventivním mamografickém screeningu odhalen nádor, pokračuje do mamologické ambulance Andrey Adamové, kde se setká s novou metodou.

„Její zavedení přináší našim pacientkám možnost podstoupit všechny léčebné úkony v náchodské nemocnici, nemusí dojíždět na oddělení nukleární medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ vysvětluje Andrea Adamová, která operace tohoto typu provádí.

Při zákroku neodstraňuje jen nádor, ale současně při vyšetření zjišťuje, zda se v lymfatických uzlinách netvoří metastázy.

Když museli pacienti na oddělení nukleární medicíny do Hradce, do postiženého místa jim aplikovali radioaktivní látku, díky níž se operatér orientoval.

Zákrok se nyní obejde bez radioaktivní látky

„Nově se nemusí značení sentinelových uzlin provádět radioaktivní látkou, tu nahradily nanočástice železa a navigace operatéra je na principu magnetu. Látku zpravidla jeden až dva dny před operací aplikuje pacientce přímo chirurg, který bude výkon provádět,“ vysvětluje mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

V den operace se malým řezem pacientce odstraní látkou označená lymfatická uzlina. Následuje histologické vyšetření, které určí stadium a onkologickou terapii.

„Zásadním faktorem pro úspěšnost léčby je včasné odhalení rozvíjejícího se nádoru. Proto je důležitá prevence a pravidelné screeningové kontroly, které odhalí počátek onemocnění ještě předtím, než lze identifikovat bulku pohmatem. V takových případech je šance na uzdravení velmi vysoká,“ dodává mluvčí.

Rozsudek kvůli tendru i otevření nového špitálu

Náchodská nemocnice byla v centru dění v roce 2020 často. Bývalý šéf investičního odboru Královéhradeckého kraje Emil Kmoníček má jít podle nepravomocného rozsudku na pět let do vězení kvůli pokusu zmanipulovat tendr na přestavbu.

Na jaře starosta Náchoda obvinil nemocnici ze šikany lékařů. V říjnu se nemocnice musela vypořádat s prudkým nárůstem případů nového koronaviru v okrese, který se tehdy vyšvihl mezi největší epicentra šíření nákazy v Česku. Pomoc nemocnici v říjnu přislíbili pedagogové a studenti Sociální a zdravotnické evangelické akademie v Náchodě i další dobrovolníci.

Příjemnější starosti mělo vedení Královéhradeckého kraje v září, kdy zde politici a lékaři po dvou letech výstavby představili dva nové pavilony. Zatím jsou prázdné, začnou sloužit na jaře. Kraj za ně zaplatil 1,344 miliardy korun. Na náhradu se čekalo skoro třicet let. Kromě stavby kraj počítá s nákupem vybavení za 400 milionů korun.