Další obchodní zónu v centru Dvora Králové místní kritizují. Bude už šestá

  10:56
Ve zkrachovalé dvorské textilce Tiba Zálabí začíná roky připravovaná stavba nákupního centra. Středobodem komplexu tří budov s osmi obchody bude prodejna společnosti Lidl. Parkoviště se rozloží kolem 83metrového komína, který stejně jako okolní pozemky vlastní město. Podle místních je ale už dnes ve Dvoře Králové nad Labem supermarketů nadbytek.

Nákladní auta na plochu o rozloze více než půldruhého hektaru navážejí dlažbu, bagry už zbouraly část cihlové zdi v Alešově ulici. K zemi půjde i zeď na Benešově nábřeží.

Obchod nové generace

S plochou 2400 metrů čtverečních bude největší prodejna Lidlu. „Ve Dvoře Králové plánujeme otevřít prodejnu nové generace, která bude součástí nákupní zóny. Aktuálně začínají stavební práce,“ potvrdila mluvčí řetězce Eliška Froschová Stehlíková.

Pozemky pro Lidl

Pozemky pro obchodní centrum původně vlastnila moravská společnost Fuertes Development. V době, kdy připravovala projekt a stavební povolení, Lidl v České republice pozastavil výstavbu nových poboček. Parcely získala developerská skupina InterCora, která staví supermarkety a obchodní centra po celé republice. Podle katastru nemovitostí Lidl a InterCora vlastní na Zálabí dva pozemky o rozloze 1,7 hektaru.

Stavba má být hotova do konce listopadu. Kdy přesně společnost plánuje prodejnu otevřít, mluvčí nesdělila.

Kromě toho investor vybuduje ještě dvě jednopodlažní budovy se sedmi obchody. Jejich výměra se pohybuje od 116 po 1241 metrů čtverečních a podle informací na webu developera se připravují k pronájmu.

Na doplňující otázky, které MF DNES před týdnem společnosti Intercora zaslala, investor dosud nereagoval. Zatím není jasné, jaký typ prodejen zde bude a jestli se otevřou najednou.

Celková plocha všech obchodů bude téměř šest tisíc metrů čtverečních. Podle původního projektu okolo komína mělo být zřízeno 210 parkovacích míst.

Příchod nového řetězce do Dvora Králové dlouhodobě víří emoce, už teď je totiž v patnáctitisícovém městě pět supermarketů. Všechny jsou přitom v centru a nejbližším okolí.

Naproti budoucímu Lidlu stojí Tesco, na druhé straně u bývalého kulturního centra Zálabí, které se bourá a kde vzniknou byty, je menší centrum s Penny Marketem. Velká část prodejních prostor je přitom prázdná.

„Nacpat si do centra města pět obchoďáků a ještě se těšit na šestý ve stejné lokalitě je už diagnóza hodná psychiatra. V centru mají být byty, parky, klidové zóny, služby a malé obchody,“ glosoval plány v diskusi na sociálních sítích Jan Kolář.

Textilka Tiba

Slezan Holding, dříve pod názvem Textil Invest Group, získal krachující textilku Tiba v roce 2007 v konkurzním řízení za 35 milionů korun. Ztrátová výroba záhy skončila, v roce 2016 šla k zemi hlavní hala. Slezan Holding rozprodal pozemky v celém sedmihektarovém areálu.

Na začátku 20. století Josef Sochor vybudoval na Zálabí jeden z největší textilních podniků u nás. Už před první světovou válkou se v něm kromě bavlněných tkanin potiskovaly látky z hedvábí. Ve 30. letech firma šila kravaty, šátky, košile, šaty i ubrusy. Třetina produkce šla na export, roční produkce tiskárny dosahovala v dobách největšího rozmachu 17 až 21 milionů metrů potištěného zboží. Firma zaměstnávala 1600 dělníků a úředníků. Textilní výroba na Zálabí skončila v roce 1942. Po znárodnění v ní více než 60 let pokračoval národní podnik Tiba. Jedinou připomínkou Sochorova impéria je administrativní budova s charakteristickou červenou fasádou na Benešově nábřeží.

„A kdo tam bude chodit nakupovat? Já bych čekala odpočinkovou zónu se sportovišti a pořádný dětský park,“ uvedla Ivana Reehová. Po otevření Lidlu bude mít Dvůr stejný počet supermarketů jako dvakrát větší Trutnov.

Strategické pozemky

Pozemky v sousedství vznikajícího centra o celkové rozloze 3,4 hektaru vlastní město. V roce 2022 je za necelých 40 milionů korun koupilo od společnosti Slezan Holding. Pro Dvůr Králové to je v současnosti největší rozvojová lokalita v centru. Vzniknout by tu podle dřívějších vyjádření radnice mohla sportoviště nebo byty.

Radnice objednala hydrogeologický průzkum, o budoucím užití brownfieldu se však zatím podrobnější diskuse nevedla.

„Územní plán tu s bytovou výstavbou ani sportovišti nepočítá. Pokud by se město chtělo vydat tímto směrem, musí předcházet jeho změna. Celé území je potřeba nejprve zmapovat, aby bylo jasné, jak náročná jeho revitalizace bude,“ řekl radní, zastupitel a předseda komise pro územní plánování Nasik Kiriakovský (nestraník, Síla Dvora).

Spolu s pozemky Dvůr Králové před dvěma lety koupil skladovací halu, kterou má pronajatou textilka Juta, a památkově chráněný komín s vodojemem z roku 1941. Komín z radiálních cihel původně sloužil pro prvorepublikovou textilní továrnu Josefa Sochora, z provozu ho odstavili v roce 1969.