Po odmlce přišel ve Dvoře na svět třetí nosorožec, říkají mu Magashi

  16:08
V zoo ve Dvoře Králové se během roku narodilo už třetí mládě nosorožců dvourohých východních. Je to světový unikát, dvorské přírůstky totiž představují polovinu všech mláďat narozených v zoologických zahradách v tomto období. Sameček dostal jméno Magashi, zatím zůstává s matkou v zázemí.

Sameček nosorožce dvourohého Magashi | foto: Safari Park Dvůr Králové, Dominika Stempa

Samec se narodil 4. března. Ve výběhu by se mohl objevit i s matkou podle počasí už za několik týdnů.

„Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ říká zoolog Jiří Hrubý.

Chovatelé samci říkají Magashi podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci. Veřejnost uvidí mládě tohoto kriticky ohroženého druhu po pěti letech.

Sameček je prvním potomkem nového chovného samce Embua, který do safari parku přicestoval na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je sedmnáctiletá Maisha, která se narodila už ve Dvoře Králové a je zkušenou několikanásobnou matkou.

Chovatelský boom ve Dvoře nastal po plánované čtyřleté přestávce. Zoo totiž chystala převoz mladých nosorožců zpět do divočiny v africké Rwandě, což vyžadovalo velké přípravy. Kvůli tomu přesouvala zvířata ve třech budovách, které obývají.

Samec je celkem 49. přírůstkem v chovu nosorožců dvourohých východních ve Dvoře Králové a celkově 58. nosorožcem narozeným v Podkrkonoší. Na svět přišel přesně rok po narození dalšího samce – Kyjeva Edy. Loni 13. prosince se narodila také samička stejného druhu.

Safari park dosud odchoval včetně malého samce 49 mláďat nosorožce dvourohého východního a je ve snahách o jeho záchranu světovou velmocí. V uplynulých letech také opakovaně nosorožci dvourozí ze Dvora Králové zamířili zpět do Afriky, konkrétně do Tanzánie a Rwandy. Narodilo se tu i devět dalších nosorožců – pět bílých severních, kteří se nikdy v žádné jiné zoo světa nemnožili, dva jižní bílí a dva indičtí.

V současnosti žije v safari parku 15 nosorožců dvourohých východních, největší skupina v rámci světových zahrad.

20. prosince 2022

Autor: