Nosorožec ukáže vědcům, kdy vložit embrya od posledních žijících samic

  13:20
Další dvě uměle vytvořená embrya by mohla zachránit před úplným vyhynutím nosorožce bílého severního. Posledním samicím na planetě, Fatu a Nájin, odebral vajíčka mezinárodní vědecký tým BioRescue a nyní bude v rezervaci v Keni sledovat chování samce Ouwana, aby experti vložili embrya náhradním matkám do dělohy v pravý čas.

Projekt na záchranu fakticky vyhynulého druhu nosorožce bílého severního vstoupil do další fáze.

Do Ol Pejety se totiž nastěhoval samec nosorožce bílého jižního Ouwan, který má za úkol ukázat vědcům svým chováním ideální čas, kdy do těl náhradních matek vložit embryo severního bílého nosorožce.

Vědcům a ochranářům, kteří se snaží o záchranu vymírajícího druhu pomocí metod umělé reprodukce, se na konci minulého roku povedlo vytvořit dvě nová embrya.

Tým složený z expertů Leibnizova institutu pro výzkum divokých zvířat a odborníků ze zoo v Berlíně (IZW Berlín), Safari Parku Dvůr Králové, Kenya Wildlife Service a rezervace Ol Pejeta provedl odběr vajíček 13. prosince v Keni.

Zamrazeno je už pět embryí

Přes noc byla vajíčka převezena do Itálie, kde byla v laboratoři Avantea embrya vytvořena. Ta nyní odpočívají v tekutém dusíku společně se třemi embryi získanými již v roce 2019

Dárkyně vajíček Fatu a Nájin nyní žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni, ale narodily se v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, odkud byly převezeny do Afriky v roce 2009.

Tehdy s nimi cestovali také samci Súdán a Suni a všichni doufali, že na svět přivedou mláďata. Ale nestalo se a oba samci během let zemřeli.

Dnes jsou samice Fatu a Nájin úplně poslední známí severní bílí nosorožci na světě.  

Pro jejich záchranu se odborníci snaží odebírat jejich vajíčka, v laboratoři je oplodnit spermatem už uhynulých samců a vytvořit embrya severních bílých nosorožců, která bude možné v budoucnu vložit do těl náhradních matek nosorožců bílých jižních.

Záchranný program však v uplynulém roce zásadně komplikovala omezení spojená s globální pandemií onemocnění covid-19. To nejméně jeden odběr zcela znemožnilo.

Odběr vajíček v srpnu 2020 potvrdil, jak důležité je v celém projektu zachovat pravidelnost. Přinesl sice řadu cenných zkušeností, bohužel z něj však nevzešla žádná nová embrya.

„Záchrana nosorožců bílých severních vyžaduje setkání velkého mezinárodního týmu expertů a rychlé přesuny mezi kontinenty, je tedy zřejmé, že uplynulý rok byl v historii projektu tím dost možná nejnáročnějším. Dvě embrya vznikla v podstatě navzdory všem okolnostem a já to považuji za ohromný úspěch,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Projekt BioRescue

  • Odběr vajíček a vytváření životaschopných embryí v laboratorních podmínkách, jakož i příprava embryotransferu jsou součástmi projektu BioRescue, který vede IZW Berlín, významně ho podporuje německé ministerstvo pro vědu a výzkum (BMBF) a Nadace ČEZ, a kromě Safari Parku Dvůr Králové, Avantey, Ol Pejety a Kenya Wildlife Service se na něm podílí řada dalších subjektů z Evropy, ale i Japonska či USA.
  • Cílem je další pokrok metod asistované reprodukce a techniky spojené s užitím kmenových buněk. Na etickou bezproblémovost celého projektu dohlíží odborníci z Univerzity v Padově. Projekt významně podporuje rovněž keňská vláda, zejména její minstr pro turismus a divokou přírodu Najib Balala.
  • BioRescue na začátku roku 2021 představilo novou webovou stránku www.biorescue.org. Ta slouží jako platforma vědeckých informací i dalších novinek na cestě na záchranu severních bílých nosorožců. Přestavuje také jednotlivé účastníky projektu a je jedinečným zdrojem obrazového materiálu projektu nebo nabízí rozmanité cesty, jak záchranu severních bílých nosorožců podpořit.

V prosinci 2020 byly obě samice, Fatu i Nájin, znovu podrobeny celkové anestezii. Zákrok vědci provedli pomocí speciálně vyvinutých patentovaných nástrojů, u obou samic šlo vše hladce. Expertům se podařilo odebrat 14 vajíček od Fatu a celkem osm z nich bylo následně v laboratoři oplodněno spermatem severního samce Suniho. Dvě dostatečně vyvinutá embrya pak byla zamrazena přesně na Štědrý večer.

Ani jedno vajíčko se nepodařilo získat od Nájin, která je matkou Fatu. Ačkoli předchozí odběry byly úspěšné, na zvířeti se patrně začíná projevovat přibývající věk. Roli pravděpodobně hraje i nezhoubný nádor, který má Nájin v břišní dutině.

Odborníci z týmu předpokládají, že tento útvar může schopnost jednatřicetileté Nájin poskytnout vajíčka výrazně snižovat. Před příštím odběrem vajíček tak bude ještě podle aktuálního zdravotního stavu Nájin rozhodnuto, zda odběry vajíček budou pokračovat i u ní, nebo pouze u Fatu.

Samec ukáže pravý čas

Na konci minulého roku započala také další fáze projektu na záchranu “severních bílých”. Odborníci do rezervace Ol Pejeta přemístili samce nosorožce bílého jižního z keňské Lewa Wildlife Conservancy a před vypuštěním ho sterilizovali.

V minulosti se stal otcem řady mláďat a podle odborníků již předal dostatečné množství genů důležitých pro přežití vlastního druhu. Nová úloha samce bude indikovat cyklus potenciálních náhradních matek, aniž by hrozilo, že je oplodní.

Právě rozpoznání vhodného momentu pro vložení embrya do dělohy náhradní matky je nyní zcela klíčové pro narození mláděte čistokrevného nosorožce bílého severního. Tento moment prakticky není možné vystihnout bez ukazatele v podobě samce.

„V současné chvíli nesmíme polevit. Uplynulý rok ukázal, že pravidelnost je v celém projektu klíčová. I když si nyní připisujeme důležité vítězství v boji za záchranu tohoto ikonického zvířete, sehráváme stále náročnější bitvu s časem. Už nyní proto plánujeme další odběry,“ uzavírá Jan Stejskal, šéf mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.