iDNES.cz

Nutná přístavba staré nemocnice v Rychnově za 380 milionů nabírá skluz

  9:16
Rozšíření rychnovské nemocnice nabralo kvůli změnám na ministerstvu skluz. Ještě na začátku letošního roku si na krajském úřadu plánovali, že touto dobou už se bude pracovat na projektové dokumentaci pro přístavbu. Jenže příprava klíčové stavby, která posune zastaralý areál do 21. století, se zasekla.

Původní vizualizace zmodernizovaného areálu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou | foto: Královéhradecký kraj

Moderní pavilon by měl být hotov do tří let. Zpoždění způsobily změny na ministerstvu zdravotnictví, které musí schválit zadávací podmínky tendru na projektové práce i na samotnou přístavbu špitálu. To si nejprve vytvořilo strategii podpory regionálního zdravotnictví. Původní termín vypsání soutěže na projektanta se proto z přelomu března a dubna posunul na polovinu prázdnin.

„Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví pracujeme na tom, abychom byli v souladu s dotačním programem,“ vysvětlila zdržení vedoucí oddělení průmyslových zón krajského Centra investic, rozvoje a inovací Jana Jiráňová.

Přestože dokumentace k dotačnímu programu měla být hotova již před měsícem, podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové zatím stále není dokončena.

„Je téměř hotová a bude v nejbližší době předložena ministerstvu financí ke schválení,“ uvedla Štěpanyová.

Přístavbu, jejíž cena se zatím odhaduje na 380 milionů korun včetně daně, bude z větší části financovat stát v rámci rozvoje průmyslové zóny Solnice-Kvasiny (více čtěte v článku Vláda znásobila miliardy pro Rychnovsko).

Ministerstvo zdravotnictví na nový objekt pošle 300 milionů korun. Jenže ty mu nejdříve musí poslat ministerstvo financí. Právě komplikovaný penězovod vzešlý z vládního usnesení o balíku celkem šesti miliard korun pro Rychnovsko je důvodem zpoždění, kvůli němuž už v Rychnově zavládla lehká nervozita, zda s projektem počítá i nová vláda. 

Letos v únoru se dokonce sešli senátor Miroslav Antl a rychnovský starosta Jan Skořepa s premiérem Andrejem Babišem.

„S panem starostou jsme ocenili věcný a vstřícný přístup pana premiéra. Výstupem setkání je jasné potvrzení, že inkriminovaná vládní usnesení z let 2015 a 2017 bude jeho vláda plnit,“ komentoval setkání Antl.

Klíčové obory pod jednou střechou

„Pokud se program schválí podle plánu, v červenci či srpnu bychom chtěli schválit zadávací podmínky. Pokud to vše půjde dobře, mohlo by se stavět v červenci příštího roku,“ odhadla Jiráňová. Stavba má trvat 24 měsíců.

Termíny však mohou posunout námitky proti stavebnímu povolení či další požadavky z ministerstva, které musí stavbu schválit ještě před tím, než ji podpoří rada kraje. Podle předsedy představenstva krajského zdravotnického holdingu Miroslava Procházky zpoždění stavby provoz v rychnovské nemocnici nijak neomezuje: 

„V tuto chvíli nemají přípravy projektu žádný vliv na chod nemocnice ani na provoz oddělením“ řekl Procházka.

Nový pavilon bude stát na místě současného parkoviště v samém středu nemocničního areálu a bude napojený na stávající budovu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice. V pětipatrové budově vznikne urgentní příjem a přesunou se tam operační sály, ARO, chirurgie a ortopedie. Klíčové obory tak budou pod jednou střechou a odpadne převážení pacientů po areálu.

„Když nám pacienta přivezli třeba na chirurgickou ambulanci, což je samostatný pavilon, museli jsme ho transportovat do jiného pavilonu na CT. Tím se péče prodlužovala a mohlo dojít k různým komplikacím. Teď budou odborníci vedle sebe, bude tam i radiodiagnostické zařízení, takže to zrychlí práci, upřesní diagnostiku, zamezíme různé komplikace a včas můžeme odejít i na operační sály,“ vysvětlil přínos pro péči o pacienta lékařský náměstek nemocnice Marcel Maršík.

Heliport bude výtahem spojen s urgentním příjmem

Stávající prostory už jsou přestárlé a počítá se s jejich opuštěním. Pokud by se nový pavilon nestavěl, kraj by do nich stejně musel časem investovat. Nyní na dofinancování dotace počítá s částkou zhruba 80 milionů korun. Na přípravě multifunkční budovy se podíleli sami lékaři. Na střeše vznikne heliport, který bude výtahem spojen s urgentním příjmem v přízemí. Nad ním mají být oddělení ARO a víceoborová JIP s celkem 14 lůžky. 

Ve třetím patře budou čtyři operační sály a 10 dospávacích lůžek, nad nimi lůžkové oddělení chirurgie a v pátém patře lůžková ortopedie – obě s 25 lůžky a možností rozšíření o dalších pět. Celková kapacita nemocnice by však podle projektu měla z 222 lůžek klesnout na 174. Počítá se také s úsporou personálu.

„Výstavba posune poskytovanou péči v regionu směrem k medicíně 21. století. Pomůže tedy nejen k lepší spolupráci všech dotčených oddělení, ale též k efektivnější péči o pacienty. Tento krok pomůže také racionalizovat samotný provoz nemocnice a předpokládáme i úsporu provozních nákladů,“ zdůraznil Procházka.

Kraj si nechal na projekt loni v srpnu zpracovat investiční záměr. Ten je hotový od prosince a řeší i to, jak nahradit zabraná parkovací místa. Nové parkoviště pro 150 aut má vzniknout v zadní části areálu.

zpět na článek