Při hromadné nehodě se těžce zranila žena, silnice je stále zavřená

  12:28,  aktualizováno  2. listopadu 12:39
Nehoda cisterny se třemi osobními vozy uzavřela ve středu ráno hlavní tah mezi Náchodem a Rychnovem nad Kněžnou a silnice I/14 u Dobrušky je stále uzavřená. Z cisterny při ní do okolí unikla syntetická pryskyřice, likviduje ji speciální tým hasičů. Při nehodě se těžce zranila žena, které museli záchranáři podat transfuzi přímo na místě.

Nehoda se stala ve středu kolem půl šesté u obce Běstviny na silnici I/14 mezi Dobruškou a Novým Městem nad Metují. Podle hasičů se tam převrátila cisterna převážející fenolformaldehydovou pryskyřici. Do ní pak narazila tři osobní auta.

Hasiči celý den uniklou látku zachytávali, přesto došlo k úniku do okolního prostředí a Česká inspekce životního prostředí povolala na místo pracovníky specializované firmy Dekonta, kteří by měli v likvidaci následků postupně vystřídat krajské hasiče.

Hasiči ve středu nevyloučili, že zásah odborníků může pokračovat až do ranních hodin. Uzavírka silnice tak stále platí. Objízdné trasy pro osobní vozy vedou z Dobrušky přes Ohnišov, nákladní auta by měla sjíždět ještě před Dobruškou na Opočno.

Nehoda se stala mezi obcí Běstviny, která spadá pod Dobrušku a Spy. Řidič nákladního vozidla podle policie z dosud nezjištěných příčin přejel po průjezdu pravotočivou zatáčkou do protisměru, kde se postupně střetl se třemi osobními vozidly.

Policie dopravní nehodu dál vyšetřuje. „Vzhledem k nutnosti provést odklízecí práce kontaminované zeminy je komunikace stále uzavřená,“ uvedla ve čtvrtek ve 12:00 pro ČTK policejní mluvčí Lucie Konečná.

„Řidičem nákladního vozidla je šedesátiletý cizinec. U všech zúčastněných byl nařízen odběr krve k případnému zjištění hladiny alkoholu v krvi. Řidič v cisterně cestoval sám a utrpěl lehké zranění. Při nehodě byly zraněny další dvě osoby, řidičky osobních vozidel, z nichž jedna byla do nemocnice transportována letecky,“ upřesnila Konečná.

Žena dostala transfúzi a odletěla vrtulníkem

Dva lidi s lehčími zraněními zdravotníci rozvezli do spádových nemocnic. Žena ve středních letech zůstala zaklíněná ve voze a hasiči ji museli vyprošťovat.

„My jsme už při vyprošťování prováděli stabilizaci životních funkcí. Stav ženy byl natolik vážný, že si vyžádal už na místě podat krevní transfúzi. Vrtulník ji pak transportoval ve stabilizovaném stavu do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ řekl mluvčí krajských záchranářů Ivo Novák.

„Tahač i s cisternou byl ve spolupráci s vyprošťovací firmou přetočen zpět na kola. Odborná firma nyní bude odčerpávat zbytek látky z cisterny a provádět další sanační práce podle pokynů inspekce. Naše jednotky se budou z místa postupně stahovat,“ sdělil portálu iDNES.cz ve středu odpoledne mluvčí krajských hasičů Zbyněk Voříšek.

Vlak narazil u Hořic do stromu na kolejích, nehoda zastavila provoz na trati

„Na místě zasahovala speciální chemická technika ze stanice Velké Poříčí a z centrální stanice Hradec Králové chemický kontejner a kontejner s nádržemi pro přečerpání ropných látek. Kvůli charakteru látky zasahovali hasiči v dýchacích přístrojích a dalších ochranných prostředcích,“ uvedl mluvčí krajských hasičů.

„Škoda byla předběžně vyčíslena na více než 4,2 milionu korun, a to jak na vozidlech, tak na svodidlech a životním prostředí,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.

Autoři: ,