VIDEO: Kamion tlačil po dálnici auto, jehož řidička nedala přednost

  10:00
Řidička vjíždějící na dálnici D11 narazila při vyjíždění z připojovacího pruhu do kamionu, který jel v pravém pruhu a měl přednost. Osobní auto zůstalo na kolech, pouze se nárazem otočilo podél své osy, zastavilo o desítky metrů dál u středových svodidel.

Karambol se stal na 83. kilometru dálnice směrem od Hradce Králové na Prahu v úterý 1. června krátce před 16. hodinou.

Řidička ve fordu jela v připojovacím pruhu. Když začala přejíždět do průběžného pruhu, vrazila do tahače Scania s návěsem. Nehodu zachytila palubní kamera v kamionu.

Podle policie řidička nedala kamionu přednost v jízdě a vjela mu do jízdní dráhy. Přední část náklaďáku se střetla s levým bokem osobního auta.  

Oba řidiči vyvázli bez zranění, dechové zkoušky u nich potvrdily, že nepili alkohol. Předběžná škoda na autech činí téměř 300 tisíc korun. 

„Řidička policistům uvedla, že vozidlo nepřehlédla, ale myslela si, že měla přednost v jízdě,“ řekla mluvčí hradecké policie Šárka Pižlová. Případem se zabývají policisté z dálničního oddělení v Pravech.

V přednosti při jízdě ve více pruzích se často chybuje. Policistka připomněla, že osobní auta smějí jet v Česku na dálnici rychlostí 130 km/h. Vozidlo jedoucí touto rychlostí ujede za pět sekund vzdálenost více než 180 metrů. Dlouhé připojovací pruhy na dálnicích proto slouží k tomu, aby auta dosáhla takové rychlosti, že se plynule mohou zařadit mezi vozidla, která už po dálnici jedou.

Autor: