Opozice v Náchodě dala stížnost na advokáta za jeho roli v prodeji pozemků

  8:30
Vysvětlení okolností loňského nákupu pozemků v Bělovsi požaduje opozice v Náchodě. Chce od vedení města prověřit postup při komunikaci se Státním pozemkových úřadem, který měl shodné pozemky dříve nabízet městu, jak uvedli Reportéři ČT. Opozice si u advokátní komory stěžuje na postup advokáta Petra Šťovíčka.

Zastupitelé podali k České advokátní komoře (ČAK) stížnost na advokáta Petra Šťovíčka, který podle nich mohl být ve střetu zájmů, když nákup připravoval pro radnici. Podle reportérů České televize Šťovíček dlouhodobě zastupuje také prodávající stranu Statek Velká Chuchle. Dokonce měl být i jejím akcionářem.

„Petr Šťovíček podle dostupných informací zastupoval v prodeji město Náchod a zároveň byl akcionářem prodávajícího. Na celé operaci mohl tedy mít finanční zájem. Krom toho byl za město zadavatelem dvou ze tří znaleckých posudků. Rozhodli jsme se proto podat stížnost k České advokátní komoře, aby celou věc prošetřila,“ uvedl lídr opozičního uskupení Za moderní Náchod Michal Kudrnáč.

Ještě před rozhodnutím zastupitelů podala podnět k šetření jednání advokáta také Amnesty International. Komora má na prošetření rok.

„Mohu potvrdit, že v souvislosti s podezřením na možný střet zájmů advokáta obdržela Česká advokátní komora v uplynulých dnech dva podněty na jednání doktora Petra Šťovíčka. Jelikož oba podněty se týkají stejné události, budou šetřeny společně. Nezávislý kontrolní orgán podněty standardním procesem prošetří. Předpokládáme, že výsledek může být znám v řádu týdnů až měsíců,“ potvrdila mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Kontrolní rada je jediným orgánem příslušným posuzovat, zda advokát porušil zákon o advokacii a další stavovské předpisy. Rozhoduje, zda na advokáta bude podána kárná žaloba či nikoliv. S šetřením už začala.

„Jsem advokát, ne společník“

K loňskému nákupu pozemků se vrátili zastupitelé na svém posledním zasedání. Starosta Jan Birke (Jan Birke pro Náchod) připomněl, že si od právníka vyžádal ujištění, že není ve střetu zájmů. Stejně se pro ČT vyjádřil i Šťovíček.

„Co se týká společnosti Statek Velká Chuchle, nejsem jejím statutárním orgánem ani společníkem. Jsem advokát a jako řadě jiných mých klientů této společnosti poskytuji právní služby. Statek Velká Chuchle jsem ve věci pozemků v Bělovsi ani ve věcech souvisejících nezastupoval,“ uvedl pro ČT Petr Šťovíček.

„Advokát neměl při své činnosti pro město Náchod jakoukoliv možnost ovlivnit kupní cenu pozemků. Ta byla sjednána na základě znaleckého posudku. Úkolem advokáta bylo napsat kupní smlouvu, a to tak, aby byla výhodná pro Náchod,“ odmítl, že by Šťovíček pro město smlouvu sjednával, také místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka (Jan Birke pro Náchod).

„On tam nechal zpracovat dva znalecké posudky, takže to, že s tím nemá nic společného, není vůbec pravda. I v posudcích lze hýbat s cenou. Tam se měl nechat udělat posudek někým úplně jiným,“ reagoval opoziční zastupitel Jiří Prokop (ANO).

Radnice koupila 1,3 hektaru pozemků v Bělovsi za cenu určenou znaleckým posudkem ve výši 22,4 milionu korun bez daně. Nákup loni v srpnu podpořilo 22 z 25 přítomných zastupitelů. Město chce vybudovat energopark, kde má být třídírna odpadů a zařízení pro jejich energetické užití.

Nabídka od státu nepřišla

Opozice se od vedení Náchoda dožaduje také vysvětlení dřívějšího dopisu Státního pozemkového úřadu. Ten měl radnici nabídnout shodné pozemky v roce 2018, když se o ně přihlásili restituenti. Vyplývá to z reportáže ČT.

Podle radnice to však není pravda. Úřad měl zjišťovat jen charakter pozemků, zda tam územní plán nepočítá se strategickou stavbou, což by mohlo restituci komplikovat.

„Takovýto dotaz se zcela pravidelně zasílá k vyřízení úřadu územního plánování či stavebnímu úřadu, tedy v každém případě té části městského úřadu, která se zabývá výkonem státní správy,“ upřesnil Čtvrtečka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Náchod kvůli vyznění reportáže podal stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Reportáž považuje za neobjektivní a účelově zaměřenou proti městu. Opozice přesto požaduje, aby se napříště podobné majetkové záležitosti probíraly i na úrovni rady či zastupitelstva a ne jen mezi úředníky.

„Na Státní pozemkový úřad přišla odpověď s razítkem města Náchod. Kdyby to šlo jen na stavební úřad, bylo by tam jiné razítko,“ rozporoval vysvětlení radnice Prokop.

Čtvrtečka však upozornil, že i kdyby město mělo nabídku k odkupu pozemků, nemuselo by ji před šesti lety využít. V té době totiž radnice s pozemky v Bělovsi žádné plány neměla.

„Myšlenka vytvoření vlastního zařízení na likvidaci odpadu vznikla až v roce 2023 v reakci na nový zákon o odpadech, a také v reakci na růst cen pohonných hmot a tím i cen dopravy odpadů na vzdálenou skládku v Trutnově,“ doplnil.