Z náchodské hasičárny bude moderní spolkový dům za 50 milionů

  14:18
Radnice v Náchodě zahájila přípravné práce pro největší letošní investici – stavbu spolkového domu v Hurdálkově ulici. Koncem května firma začala demolovat bývalou hasičskou zbrojnici č. p. 148 a přilehlé budovy vedle kina.

Vizualizace nového Spolkového domu v Náchodě. | foto: Tomáš Vymetálek Architects

„Na začátku byl záchranný výzkum. Ze šesti sond archeologové zjistili četné archeologické nálezy, proto bude nutné před vlastním zahájením stavby provést archeologický záchranný výzkum, který potrvá přibližně čtyři měsíce,“ řekl místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD).

Demolice skončí v červnu. Město tím v centru přijde o jednu z mála původních budov, která je těsně za středověkým městským opevněním.

Hurdálkův dům vznikl v první polovině 19. století na místě staršího domu, kde se narodil v roce 1747 Josef František Hurdálek, národní buditel a biskup litoměřický. V roce 1933, při příležitosti stého výročí Hurdálkova úmrtí, byla na štítu domu umístěna pamětní deska, která je nyní v Muzeu Náchodska.

Sál, výstavní prostory, ateliéry a klubovny

Radnice plánuje zaplnit proluku stavbou spolkového domu podle návrhu královéhradecké kanceláře Tomáš Vymetálek Architects. Před spolkovým domem vznikne volné prostranství se zpevněným povrchem a městskou zelení.

Uvnitř najdou zázemí místní spolky, pro něž ve městě dlouho chyběly vhodné prostory. Vznikne konferenční sál pro 50 lidí, výstavní prostory pro expozice významných rodáků – spisovatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela.

Součástí budou menší ateliéry a klubovny. Vnitroblokem se propojí Hurdálkova ulice s Volovnicí. Hotovo by mělo být na jaře 2023. Podle letošního rozpočtu města se náklady na stavbu odhadují na 50 milionů korun. Město usiluje o česko-polskou dotaci.