Ukrajinští ilustrátoři vystavují v Náchodě. Na Kyklopa táhnou s tužkou

  8:26
V portálu Staré radnice v Náchodě je k vidění minivýstava o válce na Ukrajině. Ruskou agresi po svém zpracovávají ukrajinští umělci, někteří už z exilu.

Anna Ivanenko: Přišli jsme vás zachránit, nevidíte? | foto: pictoric.ua

„Některé autory jsem sledoval na Instagramu a přišlo mi, že se jejich práce nemusejí dostat ke všem. Některé jsem oslovil a dostal se tak i ke sdružení Pictoric. Část obrazů pochází i od solitérních výtvarníků,“ říká spoluautor konceptu výstavy Zdeněk Kozlíček.

Původně hledal výstavní místa v domovské Soběslavi, to však nevyšlo, a jelikož pobývá pracovně v Hronově, dohodl se s Muzeem Náchodska. Výstava je drobnou koláží, sedm plakátů zachycuje průřez díly šestnácti ilustrátorů, kteří zároveň ke svým obrazům poskytli komentář.

Pro název výstavy pořadatelé výmluvně vybrali dílo Kyklop od Olega Gryshchenka, jenž se inspiroval bájným Odysseem a jeho zápasem s Kyklopem Polyfémem. Ilustrátoři sahají po různých technikách, třeba Maksymu Stremousovi stačí k jednoduchým grafikám jeho mobil.

„Vesměs jde o profesionály, o ilustrátory, kteří by se zabývali za jiných okolností knižní tvorbou, ale teď jim to nedá. Všude je z Ukrajiny spousta fotografií, ale reagovat okamžitě dokáže i výtvarné umění. Přijde mi důležité tyto obrazy ukazovat zvlášť teď, kdy konflikt běží dlouhou dobu a někteří jsou z něj už unaveni. Je dobré ukázat válku trochu jinak,“ míní Zdeněk Kozlíček.

Válka očima ukrajinských výtvarníků

Vstup je volný. Výstava bývá otevřena v pracovní dny od 7:00 do 15:30 v portálu čp. 1 ve Staré radnici na Masarykově náměstí v Náchodě. Trvá do 30. září.

Podobnou výstavu, avšak ve větším rozsahu, otevřelo sdružení Pictoric nedávno třeba v kanadském Vancouveru, v ukrajinském Kyjevě či na pařížském předměstí Puteaux.

Náchodské muzeum v březnu vystavilo v portálu aktuální komentář k ruské agresi od svého výtvarníka Jakuba Truhláře „Car Put-in / Put-out!“ a čelilo nazlobeným výhradám několika diskutérů na sociálních sítích.

Když muzejníci navíc dali na fasádu zdejšímu maskotovi Janu Koldovi ze Žampachu ukrajinský erb, přišly stížnosti, že není správné zakrývat jeho pravý erb. Ten už je znovu k vidění, loupeživý rytíř Kolda má od té doby aspoň ukrajinskou šálku. Dalších nepříjemností se tu neobávají.

„Děláme to, co považujeme za správné. I když symbolická gesta už nejedou a vlajky mizí z ulic, válka jede dál. Není důvod přestat na ni upozorňovat,“ tvrdí o výstavě ředitel muzea Oldřich Schejbal.

Autor: