Zapálil byt, kde spaly děti. Byl to blázen, říkají o muži z Hradce sousedé

Dvaačtyřicetiletý muž z Hradce Králové se na začátku března opil. Už měsíce mu nefungoval vztah s manželkou, se kterou se rozváděl. Třetího kolem páté hodiny ráno vzal benzin a polil jím vchodové dveře od bytu, za jehož dveřmi spaly čtyři děti, jeho manželka a tchyně.

Dvaačtyřicetiletý muž z Hradce Králové vzal benzín a polil jím vchodové dveře od bytu, za jehož dveřmi spaly čtyři děti, jeho manželka a tchyně. (6. března 2023) | foto: Václav Janouš, MF DNES

„Už delší dobu tady dělal hrozný nepořádek. Byl to trochu blázen, neustále chodil rozbíjet nějaké věci do sklepa. Svojí ženě, která tu chodila s malým dítětem, dokonce rozbil kočárek. Často se hádali,“ kroutí hlavou sousedka z prvního patra domu v Klumparově ulici v Hradci Králové.

„Byli sociálně slabší,“ dodává a odemyká dveře do domu, kde k tragédii došlo. Nejde přitom o ghetto ani o jinak vyloučenou lokalitu, ulice v centru města je plná opravených domů.

Muž bydlel se svou rodinou ve třetím patře v pronajatém bytě. „Přistěhovali se sem před dvěma lety, nepřišli se ani představit nebo nás pozdravit. Byly s nimi akorát problémy,“ stěžuje si soused, který bydlí přímo naproti bytu, jehož dveře muž zapálil.

Popel na schodech

„Poprvé jsem s nimi měl problém, když nechávali pytle s odpadem vyhozené tady na chodbě,“ dodává a s povzdechem se dívá na dveře, které jsou i tři dny po události černé od kouře. Popel leží i na schodišti.

Ohněm chtěl zabít svou rodinu včetně dětí. Žháři z Hradce hrozí výjimečný trest

Jen zázrakem při požáru v domě nikdo neuhořel. „Štěstí bylo, že požár probudil jedno z dětí, které pláčem vzbudilo dospělé. Ti oheň uhasili,“ řekla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Obyvatelé bytu už v něm nyní nejsou. „Buď je majitel vyhodil, anebo odešli někam za rodinou,“ domnívá se další sousedka problémových nájemců.

Případ připomíná požár v panelovém domu v Bohumíně ze srpna 2020, při kterém v bytě uhořelo nebo se zabilo po pádu z oken jedenáct lidí. I v tomto případě však dvaačtyřicetiletý muž, kterého po činu zadržela policie a který nadýchal 2,6 promile, bude souzen za pokus o vraždu a obecné ohrožení.

Žhář byl při bohumínském masakru příčetný, přitíží mu i jízda pod vlivem

V domě totiž žijí zhruba tři desítky lidí. Zároveň je napojen na přívod plynu a ten je rozveden do jednotlivých pater. Kdyby se oheň rozhořel, mohlo tak dojít k výbuchu.

Muž poté, co zapálil vchodové dveře, utekl do jiného bytu, zhruba pět set metrů od místa činu. Když jej tam nalezli policisté, začal vyhrožovat sebevraždou. Policie proto povolala zásahovou jednotku. Pachateli hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Autoři: ,