„Trávníku jako takovému nemůžete poručit. Vždy bude určujícím elementem pro konání takovýchto akcí. I kdybychom chtěli koncertů dělat víc, a poptávku bychom možná měli, můžeme je dělat jen v letním čase, kdy se nehraje liga a kdy jsme schopni trávu zrekonstruovat,“ vysvětluje generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl.
Hradecká radnice původně předpokládala, že by se v aréně mohly koncerty konat v různou roční dobu. Měly být jedním z příkladů jejího multifunkčního využití. Tvůrci stadionu počítali s tím, že pro velké koncerty na hrací ploše se na trávník položí speciální ochranné desky. Jenže fotbalisté upozorňují na zkušenosti z pražské Slavie v Edenu, kde ani desky trávník dostatečně neochránily.
„Už i Slavia došla k tomu, že není schopná dělat víc koncertů, než v období posledního týdnu v květnu a prvních čtrnácti dnů v červnu,“ upozorňuje Jukl. Proti koncertům v průběhu sezony podle něj hraje i fakt, že od konce září do půlky dubna je tráva ve vegetačním klidu.
Týden zátěže, měsíc klid
Hradecký klub, který fotbalový stadion provozuje, v letošním roce ochranné desky testoval. Nechal je na týden položit na tréninkové hřiště a zkoumal, jak si se zátěží trávník poradí. Výsledek město nepotěšil. Trávník potřebuje po sejmutí desek nejméně čtyři týdny regenerovat.
Zkušenosti z prvního roku navíc ukázaly, že v jižní části hřiště, která je trvale ve stínu, se musí trávník po čase vyměnit, i když se na něm jen hraje fotbal.
11. června 2024 |
„Když máte položené desky sedm dní, tak pokud není nějaké závratně špatné počasí, trávník prakticky nezničíte. Jen lehce. My počítáme s tím, že tu zastíněnou část, kde jsme trávník už letos v zimě měnili, stejně budeme muset po koncertu vyměnit. Na rekonstrukci trávníku potřebujeme čtyři až šest týdnů,“ říká Jukl.
Je stadion multifunkční?
Koncerty na hrací ploše se tak podle klubu mohou konat od posledního týdnu v květnu, kdy skončí první liga, do 10. června. Nová sezona totiž startuje kolem 20. července.
„Pokud je možno využít arénu pro kulturní akce jen tři týdny v roce, je otázkou, jestli je skutečně multifunkční,“ pozastavuje se nad požadavky klubu senátor a opoziční zastupitel Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).
Že je trávník pod ikonickými lízátky na zacházení skutečně citlivý, ukázaly zkušenosti z podzimní části loňské sezony. Klub musel koberec na části hřiště, která je trvale ve stínu, v zimě vyměnit. Klub proto raději počítá s výměnou po konci sezony automaticky. Dojít by k ní mělo po případných koncertech, kterých se může v mezidobí stihnout i několik.
„Po sezoně má trávník za sebou největší dávku zátěže. I kdyby tam nebyl koncert, musíme na šest týdnů zavřít a zrekonstruovat ho. To má své procesy a náležitosti, které stejně musíte dělat po každé sezoně,“ říká Richard Jukl.
Desky nakupovat nebudou
Ačkoliv Hradec Králové letos do stadionu investuje kolem 120 milionů korun na zajištění multifunkce, samotné desky na hřiště nakupovat nehodlá. Peníze jdou na vybudování atletického tunelu s umělou dráhou, tělocvičen a vybavení prostor audiovizuální technikou. U arény vzniká také amfiteátr a dříve kritizované opláštění dostane barevné nasvícení.
„Dlouho jsme zvažovali, jestli desky na trávník nakoupíme nebo si je budeme pronajímat. Vychází nám lépe pronájem. Ale naším cílem je, aby multifunkce byla co nejčastější, takže hledáme nějaký kompromis, který by umožňoval akce i v průběhu sezony,“ vysvětluje náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).
Podle klubu vyjde pronájem zakrývacích desek včetně instalace a úklidu na 1,4 milionu korun. Nákup by stál desetinásobek a navíc by je klub musel někde skladovat a najmout techniky na instalaci.
Malátný se vrátí domů
Až bude pod lízátky koncert Chinaski, bude zakrytí na pořadatelské agentuře. Klub se s ní dohodl, že zařídí pronájem desek a přispěje i na případnou opravu trávníku. Kapela vystoupí v Hradci 7. června a půjde o její historicky největší koncert. Stadion má kapacitu přes 20 tisíc diváků. O týden později chystá kapela koncert také na brněnském velodromu.
„Tento koncert je pro mě symbolickým návratem domů. Hradec Králové a jeho okolí je pro mě domov. Právě v tomhle regionu jsme před desítkami let odehráli naše první koncerty. Tehdy nás ještě nikdo neznal a hráli jsme třeba jenom pro pár lidí. Tentokrát ale budeme hrát pro desítky tisíc, až se mi tomu nechce věřit,“ říká frontman Chinaski Michal Malátný.
Pro stadion půjde o křest ohněm. Zkušenosti z prvního velkého koncertu mají městu napovědět, jak dál arénu rozvíjet a jaká napříště nastavit pravidla.