Voják na Rychnovsku zastřelil ženu a dítě, pak obrátil brokovnici proti sobě

  19:18,  aktualizováno  14. června 10:52
Tři mrtvé našla v pondělí odpoledne policie v rodinném domě na Rychnovsku. Jednatřicetiletý profesionální voják pravděpodobně zastřelil nejdříve svou manželku a čtyřletého syna, poté spáchal sebevraždu. V domě policie zajistila brokovnici a další zbraně.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Ve včerejších odpoledních hodinách jsme přijali oznámení o nálezu tří mrtvých těl, která se nacházela v jednom rodinném domě v Javornici na Rychnovsku,“ potvrdila mluvčí královéhradecké krajské policie Iva Kormošová.

Na místo vyrazily policejní hlídky následované kriminalisty a techniky, kteří až do pozdních nočních hodin za účasti soudního znalce zjišťovali okolnosti násilného úmrtí, ohledávali místo činu, zajišťovali stopy a vyslýchali příbuzné a sousedy.

Jednatřicetiletý muž, jeho o rok starší žena i čtyřleté dítě měli střelná poranění.

„Z prvotního šetření kriminalistů lze dovodit, že muž usmrtil svoji manželku a syna a poté sebe, motivem jednání byly zřejmě rodinné problémy. Zda předpoklad o vzniku úmrtí je správný, potvrdí až nařízená soudní pitva,“ sdělila podrobnosti mluvčí policie.

Voják měl doma zbraně legálně

V domě policisté nalezli brokovnici, další střelné zbraně a střelivo. Všechny zbraně včetně střeliva zajistili a brokovnici předali ke znaleckému zkoumání. Z evidencí zjistili, že muž držel zbraně legálně.

Podle sousedů z obce, kde se zločin stal, se celá tragická událost měla odehrát v rodinném domě, střelec tedy nikoho dalšího neohrožoval.

Trojnásobná vražda na Prostějovsku: podezřelý ze zabití členů rodiny je v cele

ČTK v pondělí večer informovala, že událost se stala v obci Javornice, která leží asi šest kilometrů východně od Rychnova nad Kněžnou a má asi 1 000 obyvatel. Místo činu potvrdil místostarosta Javornice Aleš Čapka.

„Je to v horní části obce Javornice na Rychnovsku směr Slatina nad Zdobnicí. Je to v místní čtvrti Betlém, je to tu zapáskované, je tady policie. Co přesně se stalo, nevím,“ řekl Čapka.

Jan Rázek, který bydlí nedaleko, v pondělí ČTK řekl, že muž, který v domě žil, byl zřejmě profesionální voják. „To, co se stalo, vím jen z doslechu. Šlo o bezproblémovou rodinu. S manželkou a klukem měl (muž) novostavbu,“ řekl Rázek.

Zatím poslední případ násilí v rodině se v Královéhradeckém kraji stal na konci května na Jičínsku, kde pětapadesátiletý muž v rodinném domě podle policie zaútočil na svou osmačtyřicetiletou manželku a dvaadvacetiletého syna. Policie muže následně obvinila z dvojnásobného pokusu o vraždu a z přečinu nebezpečného vyhrožování. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelému muži 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný.

Loni policie v Královéhradeckém kraji vyšetřovala jednu vraždu a dva pokusy o vraždu. Z toho dva případy se staly ve věznicích. Všechny skutky se policii podařilo objasnit. Jedinou dokonanou vraždu podle policie spáchal loni v květnu ve vazební věznici v Hradci Králové čtyřiatřicetiletý vězeň, který v jedné z cel zabil dvaačtyřicetiletého spoluvězně.

Vícenásobnou vraždu policie v Česku vyšetřuje od konce letošního dubna, kdy devětadvacetiletý muž v Kostelci na Hané na Prostějovsku zabil tři lidi - svého bratra, sestru a otce. Obviněný podle policie členy své rodiny zavraždil zvlášť surovým a trýznivým způsobem a po předchozím uvážení. Muž se k činu doznal.

Autoři: , ,