Železný most Bailey Bridge v Hradci Králové příští rok uzavřou opravy

  10:00
Nejspíš až několik měsíců bude příští rok uzavřen železný most zvaný Bailey Bridge, který v Hradci Králové přes řeku Orlici spojuje Malšovice a Slezské Předměstí. Uzavření 36 metrů dlouhé spojky, po které denně projdou či projedou stovky chodců a cyklistů, si od jara do léta vyžádají opravy.

Most typu Bailey Bridge přes řeku Orlici v Hradci Králové. | foto: MAFRA

Most pocházející z roku 1944 potřebuje novou antikorozní úpravu a sanaci. Rada města tento týden na rekonstrukci schválila peněžní částku 13 milionů korun, o prostředcích definitivně na říjnové schůzi rozhodnou zastupitelé.

„Konstrukce železného mostu přes Orlici, který Hradečáci znají také jako Klapák, je již zastaralá a je potřeba provést její generální opravu. Na jednání rady jsme pro technické služby, které dodavatelsky zajistí údržbové práce, schválili finance 13 milionů. Za kolik bude oprava tohoto historického mostu provedena, však určí až výsledek výběrového řízení,“ konstatoval náměstek primátora pro správu majetku města Pavel Marek (ANO).

Technické služby plánují, že práce začnou na jaře příštího roku a že most bude po dobu renovace pro chodce i cyklisty do léta uzavřen. 

„Součástí opravy mostu bude také úplné uzavření veřejně přístupné účelové komunikace v oblasti mostu. Práce budou spočívat ve vyčištění mostovky a úložných prahů podpor od nánosů, ale i v montáži a opravě zábradlí, otryskání povrchu nosné konstrukce a ložisek nebo v dovaření chybějících či zkorodovaných prvků nosné konstrukce,“ řekl ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil.

Už v loňském roce musely technické služby opravit mosty přes Melounku a Malý Labský náhon, letos dojde na rekonstrukci lávky u Mateřské školy Podzámčí na Moravském Předměstí a pro příští roky plánují renovaci mostů Moravského, Pražského a také u koupaliště Flošna.

Autor: