Nová propojení mezi vesnicemi slouží pro vycházky místních, ale také jako alternativní trasy pro zemědělce, kteří tak nemusejí brzdit provoz na úzkých okreskách. Díky pozemkovým úpravám vznikají také rybníky, které pomáhají zadržet vodu při přívalových deštích.
Několik takových rybníků slouží i v Sendražicích. Vesnice se před lety obávala prudkých dešťů, při kterých se voda z polí valila do vsi a zaplavovala zdejší zahrady. To už je minulostí. Kolem obce vzniklo několik vodních ploch, které velkou vodu dokážou zadržet.
„Tenhle nenápadný potok se vždycky rozlil a bylo zalito všude. Touhle příjezdovou cestou to sem šlo z polí,“ ukazuje starosta František Matěna (nez.) na cestu vedle fotbalového hřiště v Sendražicích.
Stát zvyšuje výdaje na pozemkové úpravy, na slíbené tři miliardy nedosáhne![]() |
Protipovodňové nádrže, stromořadí i nové cesty vybudoval kolem obce Státní pozemkový úřad (SPÚ) při takzvaných komplexních pozemkových úpravách, které proběhly i v okolních obcích.
„Jednu dobu se podporovaly cesty, pak biotopy, teď je velkým tématem zadržování vody v krajině,“ popisuje zkušenosti Jana Kuthanová (nez.), starostka Hořiněvsi a předsedkyně Místní akční skupiny Hradecký venkov.
Významný dopad na životy místních obyvatel má podle starostky obnova a budování nových cest. Součástí úprav bývají stavby nových přístupových komunikací na zemědělské pozemky, které však slouží i místním a cyklistům.
„Při intenzivním hospodaření, které tady u nás máme, se lidé na silnicích potkávají často nejen s běžným provozem, ale také s traktory a náklaďáky. Nemají kudy chodit na procházky. Proto jsou pro nás tyto cesty důležité,“ upozorňuje.
Polní cesty slouží často jako bezpečné propojení pro cyklisty mezi vesnicemi. Jak zdejší úpravy dopadly, se při cyklovyjížďce organizované SPÚ přijel podívat i ministr zemědělství.
„Je skvělé, když se potká projekt pozemkového úřadu s osvíceným starostou a také se zemědělci, kteří třeba poskytnou část svého pole k výsadbě stromů nebo keřů,“ říká ministr Marek Výborný, který se skupinou objel víc než 20kilometrový okruh mezi Sendražicemi, Hořiněvsí a Benátkami.
Asfaltka končí v poli, nebyly peníze
Starostové upozornili i na to, že byť jsou pozemkové úpravy hotové, některé projekty se stále nepodařilo dotáhnout do konce kvůli chybějícím financím. Zatímco na environmentální opatření jdou peníze z evropských zdrojů, samotné cesty se platí ze státního rozpočtu.
„Tady třeba máme pěknou asfaltovou cestu, která ale uprostřed pole končí a dál už je jen zablácená stará polňačka. Sousední vesnice má sice hotové úpravy, ale na cestu nebyly peníze. Je to škoda, protože by tam lidi rádi chodili nebo jezdili na kole,“ ukazuje za Hořiněvsí starostka Kuthanová.
Česká pole utichají, půda jede na dopingu. Místo chemie má pomoci biodiverzita![]() |
Ve Vrchovnici se cyklisté zastavili u obnoveného rybníku, který dříve k výletům rozhodně nelákal. Byl zanesený bahnem z polí a zarostlý rákosem.
„V rámci pozemkových úprav došlo k jeho revitalizaci a byla vyčištěná odtoková trubka. My jsme pak na vlastní náklady opravili i meliorace v poli nad rybníkem, kde jsou silné prameny, které ho zásobují vodou. I když se tady hospodaří, voda je krásně čistá,“ upozorňuje starosta Vrchovnice Zdeněk Vojtěch (nez).