V Hradci bude divadlo zase na každém rohu, blíží se mezinárodní festival

  8:46
Od pátku 24. června nabídne vyhlášený divadelní festival v Hradci Králové v osmi dnech na 38 místech kolem 350 představení. V programu je činohra, koncerty, alternativní i loutkové divadlo či besedy, a to vše v tradičním i paralelním doprovodném OFF programu.

25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů a doprovodný Open Air v ulicích Hradce Králové. Na snímku je pódium u Klicperova divadla (21. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Regenerace kulturou a radost z ní, restart a snad i růst. Mezinárodní divadelní festival Regiony v Hradci Králové je letos plný plakátů s písmenem R a po covidovém útlumu se vrací ve velkém stylu. Všichni lační po kultuře, a tak lze očekávat, že při 27. ročníku tradičního svátku divadla ožije město jako málokdy předtím.

„Ojedinělá, pulzující událost,“ těší se na tradičně největší akci roku ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Vostopětka se usídlí v Šimkových sadech

Hlavní program bude v Klicperově divadle a v Draku, v Žižkových sadech vyrostou divadelní a koncertní stany a také stánky nejen s občerstvením. Novinkou je divadelní zastavení v Šimkových sadech, kde se na dva dny usídlí divadlo Vosto5.

Co si nenechat ujít:

 • Sardegna Teatro: Macbeth (Itálie)
 • Teatr Ludowy: Strýček Váňa (Polsko)
 • Štátné divadlo Košice: Netrpělivost srdce
 • Örebro Teater: Král Lear (Švédsko)
 • Divadlo X10: Úspěch
 • Husa na provázku: Chazarský slovník
 • La compagnie Bakélite (Francie)
 • Odivo a Ivan Martinka: Světlonoš Agnes Limbos (Belgie)
 • Nie Theatre: What the f**k is going on? (Norsko/ČR/Velká Británie)
 • Městská divadla pražská: Tesla
 • Holektiv: Vrány
 • tYhle: Suitcaseboarding
 • Le cabaret Nomade: Kaleido

Příští úterý a středu od 20 hodin zde odehraje improvizační představení Sentimetal – Noc , kdy na Kavčím plácku umřel Michael Jackson a Oréstes se na to jenom díval.

„Vostopětka“ bude hledat původní rozkoš ze hry, důvod k radosti i smutku. S textem dramatika René Levinského se chlapci pouští na tenký led antických konotací, osobní výpovědi a dojetí nad sebou samými,“ píší pořadatelé.

Českou scénu zastoupí Husa na provázku, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Petra Bezruče, Městská divadla pražská či Naivní divadlo Liberec. Na nezávislé scéně se Regiony poohlédnou za třiceti lety Divadla Continuo a za dvaceti lety působení Geisslers Hoffcomoedianten, nezávislého souboru z pražského Divadlo VILA Štvanice, který se inspiruje barokem a kombinuje moderní umění s tradičním.

V programu jsou dále inscenace Divadla X10, A studia Rubín, divadla NOD, brněnského Feste či olomouckého Divadla na cucky. Pod širým nebem se představí Holektiv, tYhle a Činoherní studio Ústí nad Labem. Taneční a pohybovou performanci předvede Stransky Art Company, která dorazí s vystoupením Last Drop.

Nově s anglickými titulky

Výběr z tvorby Klicperova divadla a Divadla Drak bude nově uváděn s anglickými titulky, naopak řada zahraničních představení bude otitulkována česky.

Mezi největší přeshraniční taháky patří jednoznačně představení Macbeth sardinského divadla Sardegna Teatro, které na hlavní scéně Klicperova divadla festival otevře.

„Inscenace posbírala řadu cen v Itálii i jinde, objela celou Evropu a u nás bude k vidění poprvé,“ upozorňuje dramaturg Klicperova divadla Martin Satoranský.

Z Krakova zavítá Teatr Ludowy, jeho adaptace Čechovova Strýčka Váni loni získala cenu za nejlepší polskou inscenaci. Švédské Örebro Teater veze do Hradce Krále Leara. „Bude to herecký koncert jediné herečky,“ poznamenává Satoranský.

Francouzská La compagnie Bakelite si pro Regiony nachystala tři hry, belgické umělkyně Agnes Limbos zazářily na posledním ročníku mezinárodního festivalu loutkového divadla ve francouzském Charleville. Z Belgie přijede skupina Tea Tree s dílem Semínko, z Finska Livesmedlet Theatre s vizuálně působivou Neviditelnou zemí.

Slovenskou činohru reprezentuje Štátne divadlo v Košicích s inscenací Netrpělivost srdce. Rovněž slovenská skupina Odivo se představí s úspěšným Světlonošem a Nové divadlo Nitra veze Zlodějku knih.

Festival také vzpomene na hrůzy, které páchají ruská vojska na Ukrajině. Besedy o válce se zúčastní novinářka Petra Procházková či exdiplomat Martin Dvořák. 27. ročník bude ekologický. „V našich festivalových barech budou vratné kelímky. Důraz klademe na třídění odpadu a úklid města,” říká organizátorka OFF programu Barbora Hodonická.