iDNES.cz

Archeologové plesají nad tři tisíce let starým mečem, je stále ostrý

  15:28
Náhodný nálezce objevil na Rychnovsku meč starý tři tisíce let. Vědci to označili za mimořádný úspěch. V regionu se něco podobného podařilo před 130 lety. Poblíž se navíc našlo i kopí, archeologové proto očekávají další nálezy.

Meč s jazykovitou rukojetí datovaný do mladší doby bronzové je zdobený jednoduchou rytou linií obíhající kolem ostří, které je prý stále jako břitva. Náleží k lužické kultuře do období kolem roku 1200 před naším letopočtem. Podle archeologů se pravděpodobně jednalo o votivní dar bohům.

Přesné místo objevu archeologové kvůli ochraně lokality tají. Meč se našel náhodou v sobotu večer. Nálezce viděl jen část ostří a netušil, co má před sebou.

Fotogalerie

„Naštěstí se zná s jedním detektorářem, který léta spolupracuje s naším muzeem. Ten mi okamžitě zavolal, takže jsme hned v neděli ráno meč získali,“ popsala iDNES.cz archeoložka rychnovského muzea Martina Beková, která se na místo druhý den vrátila, aby provedla takzvaný revizní průzkum. Při něm se našly nýty z meče, které sloužily k uchycení rukojeti z organického materiálu.

„Souběžně jsme provedli také detektorový průzkum, při kterém jsme ve vzdálenosti asi sto padesáti metrů našli kopí. Proto se nechci k lokalitě vyjadřovat. Očekáváme, že by tam mohly být i další nálezy,“ řekla archeoložka.

Nalezený meč a kopí jsou podle Bekové zřejmě obětinami. Usuzuje, že muselo jít o významnou osobnost, protože meč byla luxusní záležitost, kterou disponovala jen malá část tehdejší populace. S největší pravděpodobností se jedná o takzvaná monodeposita, tedy o ojedinělé předměty uložené do země.

„Pro mladší dobu bronzovou je ukládání depotů typické. Archeologové je vysvětlují buď jako uložení materiálu na horší časy, nebo oběť bohům. V případě nového objevu meče se jedná s největší pravděpodobností právě o votivní dar neznámému božstvu,“ upřesnila Beková.

Obdobný nález eviduje muzeum na Rychnovsku z roku 1892. Tehdy se našel v Lipovce nedaleko Rychnova nad Kněžnou meč ze starší doby železné. Je tedy časově mladší než současný nález.

„Bohužel u něj neznáme, z důvodu jeho stáří, nálezové okolnosti, které jsou pro archeology stejně důležité jako samotný nález. I tak je tento halštatský meč natolik významným objevem, že je uváděn v archeologickém třídění jako meč typu Lipovka označující podobné nálezy i v rámci Evropy,“ upozorňuje Beková. 

Meč z Lipovky není uložen ve sbírkách rychnovské muzea, ale v depozitářích Národního muzea v Praze.

Archeologům se letos na východě Čech daří. V polovině října vyšel na světlo nález bronzového pokladu nedaleko Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku. Ucelený soubor věcí z mladší doby bronzové z období 1 500 let před naším letopočtem čítal dva zdobené náramky a polovinu sekery s tulejí

V květnu se na pomezí Hradecka a Jičínska našla železná stříbrem zdobená sekera z dob Velké Moravy. Je unikátní normandskými motivy. Lidé ji mohou do února vidět na výstavě v nově opravené budově Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Autor:
zpět na článek