Vandalové poničili tundru na Sněžce, z kamenů sestavili obrazec

  14:24
Na vrcholu Sněžky někdo v noci v chráněné nepřístupné části vyskládal obrazec z kamenů a pak ho obarvil. Ochranáři upozorňují, že je to ničení vzácné krkonošské tundry. Tvůrce díla chtějí najít.

Neznámí výtržníci v noci na vrcholu Sněžky v zakázané zóně poskládali kameny do obrazců, které pak obarvili. Podle správců národního parku ohrozili chráněné rostliny a živočichy. (5. září 2019) | foto: Milan Blaha

Správci parku zveřejnili fotografie z vrcholu hory na sociálních sítích a požádali o pomoc veřejnost. S těmi, kdo dílo vytvořili, chtějí vést správní řízení. 

Fotogalerie

„Tohle ‚umělecké dílo‘ se během dnešní noci objevilo přímo na vrcholu Sněžky. Za řetězy, na mrazem tříděných půdách (což je geomorfologický proces, trvající tisíce let), v místech, kde se vyskytuje hned několik druhů ohrožených rostlin, hmyzu, i kriticky ohrožený ptačí druh linduška horská!“ komentoval čin na facebookovém profilu správy parku mluvčí Radek Drahný.

„Proto tam ty řetězy jsou a proto je důležité, že se na této nejnavštěvovanější lokalitě Krkonoš mimo řetězy vymezený koridor nesmí ani chodit,“ dodal Drahný.

„Prasárna na Sněžce, co nemá obdoby,“ připojil se majitel České poštovny Anežka Milan Blaha. A vyzval případné svědky, aby pomohli vypátrat viníka.

Správci parku si během dne místo vyfotili a kameny zase rozebrali.

Dálnice Sněžka: fronty na lanovku, tlačenice na vrcholu

„To nejspíš neudělal jeden člověk. Tohle je opravdu vrchol blbosti, arogance a sebestředného sobectví. Ohrožené rostliny, mrazem tříděné půdy, entomofauna... Všechno u zadele, hlavně že máme land árt,“ napsal naštvaně náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jakub Kašpar.

Ochranáři už v roce 2002 kritizovali turisty za to, že si zvykli stavět kolem cest kamenné mohyly neboli mužíky. I před šesti lety znovu vyzvali lidi, aby jimi neničili unikátní horskou přírodu.

V Národním parku České Švýcarsko nedávno nechali na toto téma vytvořit komiks, že přesouvání kamenů škodí v podstatě kdekoli v přírodě.

02.srpna 2019 v 12:51, příspěvek archivován: 14.srpna 2019 v 17:09

Autor: