V Krkonoších spadl strom na projíždějící auto, tři lidé zemřeli

  15:42,  aktualizováno  19:44
V neděli odpoledne vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně dvou vrtulníků na Trutnovsko. Poblíž obce Velká Úpa v Krkonoších na projíždějící auto spadl strom. Na místě zemřeli tři lidé. Policie silnici na Malou Úpu a na hraniční přechod do Polska na Pomezních Boudách nejméně do pondělních 15:00 uzavřela kvůli silnému větru a hrozícímu pádu dalších stromů.

Po pádu stromu na auto v Krkonoších zemřeli tři lidé. Jeden člověk skončil v nemocnici. (19. června 2022) | foto: Twitter Policie ČR

Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) šlo asi o 30 metrů vysoký smrk, jehož pád s největší pravděpodobností způsobil poryv větru. Na Sněžce měl dnes odpoledne vítr sílu orkánu.

Hasiči na místě zasahovali do 18:00. „Poškozené vozidlo jsme vyprostili z pod kmenu ve spolupráci s externí firmou. Událost vyšetřuje policie,“ uvedli hasiči.

Na místě nehody podle zdravotnických záchranářů zemřely dvě ženy ve věku 88 a 76 let, třetím zemřelým je šestnáctiletý mladík. Sedmasedmdesátiletého muže hasiči vyprostili a předali do péče zdravotnické záchranné služby. Do nemocnice ho transportoval vrtulník. Zdravotničtí záchranáři na místo vyslali dva vrtulníky a dvě záchranářské posádky, uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák.

„Na místě jsme bohužel museli konstatovat úmrtí třech lidí, dvou žen a jednoho mladého muže. Čtvrtý cestující byl transportován do nemocnice s nezavážnými zraněními,“ řekl iDNES.cz Novák.

Událost se stala na silnici číslo 252, která vede z Velké Úpy na Malou Úpu. Podle Kormošové se to stalo zhruba 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou. Policie uvedla, že kvůli riziku pádu dalších stromů je uzavřená silnice od místa nehody směrem na Malou Úpu v délce téměř devíti kilometrů nejméně do pondělních 15:00.

Strom zlomil poryv větru

Poryv větru třicetimetrový strom podle správců KRNAP zlomil ve výšce asi tří až čtyř metrů nad zemí. U pařezu měl strom asi jeden metr v průměru. „Šlo o vzrostlý smrk. Kůrovcem napadený nebyl,“ řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Jde podle něj o první takový tragický případ v Krkonoších. Dodal, že krátce po pádu stromu na auto spadly v lokalitě kvůli větru ještě další dva stromy.

Stromy v místě nehody rostou především po levé straně silnice při cestě směrem na Malou Úpu. Po pravé straně teče řeka Malá Úpa.

Správa KRNAP stromy podél cest podle Drahného sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko sražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Lesníci podle Drahného v nejbližších dnech v lokalitě kolem cest stav stromů zmapují. Na vyšetřování okolností dnešní tragédie KRNAP s policie spolupracuje, uvedl mluvčí.

Silný vítr dnes také zastavil horní úsek lanovky na Sněžku. Podle dat z meteorologické stanice na poštovně Anežka měl dnes před 14:30 vítr na vrcholu Sněžky v nárazu rychlost 121,7 kilometru v hodině. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,