Policie odložila případ stromu spadlého na auto, zemřeli v něm tři lidé

  12:04
Kriminalisté odložili případ loňské tragické nehody u Horní Malé Úpy v Krkonoších, při níž po pádu stromu zemřeli v osobním autě tři pasažéři. Policejní komisař po prostudování znaleckého posudku neshledal, že by šlo o trestný čin.

Na auto jedoucí z Horní Malé Úpy směrem na Trutnov spadl třicetimetrový smrk, tři lidé zemřeli. (19. června 2022) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Nehoda se stala v neděli 19. června na silnici II/252 do Malé Úpy asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou.

Policisté tehdy zajistili zlomený smrk pro znalecké zkoumání z oboru ochrana přírody, odvětví hodnocení stavu stromů, jejich poškození, péče o stromy a dendrologie. Koncem dubna komisař případ odložil na základě listinných důkazů a posudku. Původně policie řešila nehodu jako usmrcení z nedbalosti.

„Ve věci se nejedná o trestný čin ani jiný delikt,“ sdělila mluvčí hradecké policie Šárka Pižlová.

Třicetimetrový smrk starý asi 150 let se zlomil ve výšce zhruba tří metrů nad zemí. U pařezu měl asi jeden metr v průměru, na první pohled vypadal zdravě, ale správci národního parku tehdy uvedli, že dole byl zřejmě napaden hnilobou. Během dvou následujících dnů ochranáři nechali pokácet kolem silnice 15 rizikově vyhlížejících stromů.

V autě, které jelo směrem od Malé Úpy, tehdy zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem přepravili do nemocnice. Vůz značky Opel byl zcela zničen. Strom se zlomil patrně kvůli silnému větru.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

V pohoří tehdy vál silný vítr. Podle dat z meteorologické stanice na poštovně Anežka na Sněžce měl vítr v neděli před 14:30 v nárazu rychlost 121,7 kilometru v hodině, což bylo nad hranicí orkánu, která je 118 kilometrů v hodině.

Správa KRNAP stromy podél cest podle mluvčího Radka Drahného průběžně sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko poražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Tato tragédie byla podle něj první takovým případem v Krkonoších.

Další tragická nehoda se stala loni v červenci u Janských Lázní, tehdy spadl strom na projíždějící auto a zemřela řidička. Nešlo však o samovolný pád, ale o kácení.

Autor: